Afrika, Masivní dřevo, Materiály, Stromy a dřeviny, Víte, že...?

Co je Ovangkol? Kde ho hledat? A k čemu se používá?

Ovangkol štítek

Žlutohnědé až červenohnědé dřevo protkané šedofialovými žilkami. To je cenný materiál získávaný z Ovangkolu, tropického stromu rostoucího převážně v západní Africe. S evropským dřevem si Ovangkol díky své pestrobarevné kresbě nespletete. Bývá však často zaměňován s americkým Palisandrem, jedním z nejdražších dřev vůbec.Používá se proto všude, kde vinikne jeho přirozená krása.

Kde hledat Ovangkol?

Ovangkol (čtěte "ovangol"), známý také pod jmény Amazique, Amazoué, Mozambique a Shedua, je strom z čeledi bobovitých. Je rozšířen převážně v západní Africe, v omezených množstvích od Sierry Leone přes východní Libérii, sever Pobřeží Slonoviny, severní Ghanu po střední Nigérii, avšak hojnější v jižním Kamerunu, Rovníkové Guineji, západním Gabunu a Kongu.

Obr.: Západní Afrika - místo výskytu Ovangkolu

Popis Ovangkolu

V tropických lesích Ovangkol často roste společně s jinými zástupci rodu (do stejného rodu patří také bubinga), se kterými bývá při těžbě zaměňován. Dosahuje výšky 30-40 m a průměru kmene kolem 70 cm, lištovité kořeny často vytváří silnou základnu. Bělové dřevo je žlutošedé, široké 4 až 10 cm (nepoužívá se). Ceněné jádrové dřevo je žlutě až tmavě hnědé, v úzkých odstupech (asi 5 až 10 mm) tmavé šedofialově žilkované. Jedná se o tvrdé dřevo s průměrnou hmotností asi 800 kg/m³.

Obr.: Přeprava vytěžených kmenů Ovangkolu. Všimněte si kontrastu bělového a jádrového dřeva.

Obr.: Kmeny stromu Bubinga

Jak vypadá dřevo Ovangkolu?

Starší stromy Ovangkolu mají dřevo vždy tmavší a intenzivněji žilkované a směrem k bělovému dřevu na intenzitě žilkování přibývá.

Použití Ovangkolu

Ovangkol bývá pro svůj vzhled často zaměňován s palisandrem, jedním z nejdražších dřev vůbec. Používá se především na zadní desky a boky akustických kytar, krky i těla baskytar občas i u elektrických kytar. Díky tvrdosti se příliš nehodí k výrobě celých korpusů, nejčastěji jej nalezneme na „křídlech“ nástrojů s průchozími krky, na horních vrstvách v kombinaci s lehčími materiály atd..

Pro svůj unikátní vzhled a akustické vlastnosti je Ovangkol ideální materiál pro výrobu kytar a dalších hudebních nástrojů.

Výrobky z Ovangkolu na drevovoni.cz

Lžíce na boty vyrobená z africké dřeviny Ovangkol patří mezi nejdražší a zároveň nejoblíbenější varianty Achilla prodávané na našem eshopu. A není divu, od českých dřev se tento exotický kousek liší opravdu výrazně, a proto zaručeně vynikne v každé domácnosti.

Žlábek na tužky Ovangkol je skvělý dárek pro všechny milovníky dřeva pracující v kanceláři.

Lžíce na boty Ovangkol

1799 
Dřevěná lžíce na boty, vyrobená z exotické dřeviny Ovangkol, s koženým poutkem k zavěšení. Lžíce na boty ve variantě Ovangkol patří mezi to nejlepší, co jsme kdy vyrobili. Je vhodný jako dárek pro reprezentativní účely - na svatbu, k výročí, ale i jako dárek šéfovi nebo obchodním partnerům. Ovangkol je potěchou v každé roční době a zpříjemní každé obouvání. Barva koženého poutka je náhodná. Chcete-li si vybrat, můžete zde: Příslušenství ke lžíci Achilles

Lžíce na boty je dlouhá 55 cm, široká 3-5 cm (rukojeť - pata) tenká 3,5 mm a váží 100 g. Ručně vyrobeno v ČR z vrstveného materiálu Complig. Záruka 7 let.

 

Nechť Vám dřevo voní.

Související příspěvky

Jedna myšlenka na „Co je Ovangkol? Kde ho hledat? A k čemu se používá?

  1. Opracování dřeva napsal:

    Přiznám se, že truhlářské opracování (hoblování apod.) masivu (prkna, fošny) tohoto dřeva není moc standardním procesem a vyžaduje značné zkušenosti a velmi kvalitní nástroje. Vzhledově je ale velmi zajímavé.

Diskuze je uzavřena.