Česko, Evropa, Stromy a dřeviny, Víte, že...?

Bohyně Flora a polibek pod třešní

Každému z nás se v tento den vybaví polibek pod rozkvetlou třešní a lyricko-epická skladba Máj od Karla Hynka Máchy, ale pojďme si říci něco víc o tomto svátku, o tom, jak se vyvíjel, i o stromu, který se k němu váže.

Na obrázku: Zasnoubení si dávají svůj jarní polibek

...i když se úplně přesně neví, jak, proč, kdy a kde se tento svátek vzal.

Historie

Kořeny svátku zamilovaných nalezneme již ve starověkém Římě, kde se slavit svátek Floralia, jež byl zasvěcen bohyni jara a plodnosti Flóře. S příchodem křesťanství se tento svátek začínal blížit podobě, jakou známe dnes, i když se úplně přesně neví, jak, proč, kdy a kde se tento svátek vzal. Je možné, že byl odměnou chlapcům od dívek, kterým stavěli v noci na 1. máje před domem májku. Někteří se tak domnívají, že je tento svátek starý pouhých 100 let, jiní tvrdí, že se slaví již od středověku a tak je jen na nás, které verzi budeme věřit. Jisté ale je, že roku 1422 postavil chlapec Májku pro svou dívku a tím získal její ruku.

Na obrázku: Římský svátek Floralia zasvěcený bohyni Floře

Třešeň

Třešeň ptačí pochází z Asie, ale i tak je to jeden z nejrozšířenějších strom po celé Evropě. Je schopná se přizpůsobit různým klimatickým podmínkám. Má silné letorosty a typickou odlupčivou kůru. Jako ostatní ovocné stromy se i třešně její dřevo zbarví po plodu. Ať si možná nemyslíme, skrývá se v ní velký poklad. V lesnictví jde o často opomíjenou, ale velmi perspektivní plodinu, jelikož dokáže podstatně zvýšit ekonomický výnos a je zpevňujícím prvkem lesního porostu.

Na obrázku: Kvetoucí třešeň obecná

Symbolika

Kvetoucí strom symbolizuje příchod jara, lásku, růst a plodnost a tak ani třešeň není výjimkou. Ženě má zajistit krásu na rok dopředu, omládnout jí tělo i duši, snížit únavu a dát pozitivní energii. Skrývá v sobě energii ženy. A tak se říká, že žena, jež nebyla políbena na 1. máje, do roka uschne.

Na obrázku: Třešňový podnos s kůrou

Valentýn x První máj

V dnešní době se čím dál častěji slaví Valentýn, ale i tak si 1. máj svoji podobu drží i nadále. Možná proto, že je to přirozené propojení člověka s přírodou, akt lásky, jež vydá za tisíc slov. A jen čas ukáže, který svátek zvítězí či zda nastane rovnováha mezi nimi.

Na obrázku: Řím, původ svátku prvního máje

Produkty z třešně na drevovoni.cz

Hodiny Třešeň Bílá 30 cm

3499 
Hodiny vyrobené z třešňového dřeva, zalitého v bílé epoxidové pryskyřici. Průměr 30 cm, vysoký lesk.

Pero Třešeň černé / stříbrné

1499 
Dřevěné kuličkové pero v černé nebo stříbrné barvě kování, vyrobené z dřeviny Třešeň. Pero obsahuje modrou vyměnitelnou náplň. Ručně vyrobeno v ČR. Značka Vojta Drobil.

Hodiny Třešeň Decay 40 cm

3999 
Hodiny vyrobené z nahnilého třešňového dřeva, zalitého v čiré epoxidové pryskyřici. Pryskyřice má žlutozelený nádech s kouřovým efektem. Průměr 40 cm. Značka Dřevo voní.

Nástěnné hodiny Čirá třešeň 50 cm

4999 
Nástěnné hodiny o průměru 50 cm ručně vyrobené z třešňového dřeva a čiré epoxidové pryskyřice. Co kus, to unikát. Na přání lze přizpůsobit Vašim představám. Vybrat si můžete z aktuálně dostupných kusů. Pokud si nevyberete, vyrobíme hodiny nové přesně podle Vašich představ. Průměr: 50 cm Materiál: Třešeň a čirá pryskyřice Povrchová úprava: Olej Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní

Nástěnné hodiny Čirá třešeň 30 cm

2999 
Ručně vyrobené hodiny z třešňového dřeva a čiré epoxidové pryskyřice. Díky ruční výrobě jde vždy o originální kus. Skladem a ve výrobě máme zpravidla několik různých kusů hodin - viz galerie.  Po objednání hodin dostanete na výběr z aktuální nabídky, hodiny můžeme různě přizpůsobit, případně vyrobit nové podle Vašich představ (3-4 týdny). Průměr: 30 cm Materiál: Třešeň a čirá epoxidová pryskyřice Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní

Nástěnné hodiny Čirá třešeň 40 cm

3999 
Ručně vyrobené hodiny z třešňového dřeva a čiré epoxidové pryskyřice. Díky ruční výrobě jde vždy o originální kus. Na přání lze přizpůsobit Vašim představám. Průměr: 40 cm Materiál: Třešeň a čirá pryskyřice Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní

Ozvučné dřívko

179 
Ozvučné dřívko vyrobené z masivního dřeva. Z boku jsou drážky pro uchycení. Mix různých dřevin: jasan, javor, dub, buk, cedr, teak, mahagon...

Podložky Dřevo voní M (3+1)

1099 
Přírodní dřevěné Podložky Dřevo voní M (3+1 ZDARMA) jsou dostupné ve variantách Jasan / Ořech / Švestka / Třešeň. Podložky ve velikosti M jsou vhodné pod střední hrnce, pánve, pekáče, konvice a talíře. Podložky jsou naolejované a dohladka obroušené. Průměr podložek je 20 - 30 cm a výška 2,5 cm. Uprostřed vrchní strany je vypálené logo Dřevo voní. Balení 4 kusů za cenu 3. Průměr: 20-30 cm Výška: 2.5 cm Počet kusů v balení: 4 ks Značka Dřevo voní. Vyrobeno ručně na Vysočině.

Podložka Dřevo voní M

299 
Přírodní dřevěná Podložka Dřevo voní M je dostupné ve variantách Jasan / Švestka / Třešeň / Ořech. Podložka ve velikosti M je vhodná pod střední hrnce, pánve, pekáče, konvice a talíře. Podložka je naolejovaná a dohladka obroušená. Průměr podložky je 20 - 30 cm a výška 2,5 cm. Uprostřed vrchní strany je vypálené logo Dřevo voní. Průměr: 20-30 cm Výška: 2.5 cm Značka Dřevo voní. Vyrobeno ručně na Vysočině.

Mísa Geometrická Třešeň / Dub

899 
Ručně vysoustružená mísa z jednoho kusu třešňového dřeva / dubového dřeva. Misky se liší i rozměry. Vyrobeno ručně v dílně Dřevo voní na Vysočině. Rozměry Dřevina: Třešeň / Dub Průměr: 15.5 cm / 22 cm Výška: 7 cm / 8 cm Hmotnost: 531 g / 916 g Objem: 400 ml / 950 ml

Nechť Vám dřevo voní.

Související příspěvky