Tipy a triky

Jak se zbavit molů?

jak se zbavit molů

Možností je více, ale pokud hledáte přírodní, účinnou a navíc voňavou variantu, jak se zbavit molů, vyzkoušejte cedrové esence. Esence obsažené v cedrovém dřevu jsou totiž přírodní pesticidy, insekticidy a larvacidy. Vám bude cedrové dřevo příjemně vonět, ale hmyz tuto vůni nenávidí. Tradičně se pak cedrové produkty používají proti molům, jak potravinovým, tak šatním. Cedrové esence odpuzují ale i další hmyz, jako například:

Komáry, Mouchy, Můry, Mravence, Pavouky, Šváby, Blechy, Rybenky, Klíšťata, Roztoče

Rozcestník:

Jak se zbavit potravinových (moučných / kuchyňských) molů?

Jak se zbavit potravinových (moučných / kuchyňských) molů?

moučný mol
potravinový mol

Nejlepší zbraní je prevence. Ideální je uchovávat potraviny tak, aby se k nim moli nedostali. Nejvíce rizikové jsou suché potraviny, jako mouky, těstoviny, ořechy... Vždy byste je měli skladovat v uzavřených obalech jako jsou sklenice nebo plastové dózy. Zároveň byste měli spižírnu pravidelně čistit, aby se na dně polic nenacházely zbytky potravin. Ty mohou stačit pro přilákání a namnožení havěti.

Pokud už jste si molů v blízkosti Vašich potravin všimli, je čas na okamžitý zákrok. Máte-li větší zásoby, rychlá a důsledná akce Vám může zachránit i tisíce korun. Co přesně byste měli udělat?

 1. Zjistěte rozsah škod a zamoření
  Všechny potraviny byste měli okamžitě prozkoumat - obzvláště ty otevřené a v lehce proniknutelných obalech (například mouky). Nejlépe všechny tyto potraviny přes síto přeceďte do uzavíratelných obalů - lépe si tak všimnete případných larev, kokonů, pavučinek, výtrusů a jiných nečistot. 
 2. Pokud zjistíte, že je některá z potravin napadená, vyhoďte ji.
  Konzumovat potraviny napadené moly není bezpečné ani po jejich převaření. Teplem sice můžete zabít zbylé larvy, ale neodstraníte tím výkaly, zbytky těl a případné toxiny a alergeny, které mohou obsahovat.
 3. Pokud jste tak ještě neučinili, přesuňte zbylé potraviny do uzavíratelných nádob. 
  Stejně bude potřeba celou spižírnu kompletně vyklidit a vyčistit, jinak se molů nezbavíte.
 4. Důkladně vyčistěte spižírnu, vysajte veškeré nečistoty.
 5. Veškeré povrchy otřete hadrem namočeným v octovém roztoku (ocet a teplou vodu smíchejte v poměru 1:1) 
  Kyselost tohoto roztoku pomůže zlikvidovat případná zbylá vajíčka.
 6. Zabezpečte spižírnu proti návratu škůdců - prozkoumejte a utěsněte místa, kudy by mohli škůdci vniknout
 7. Použijte přírodní repelent - ideální je dřevo červeného cedru a výrobky z něj. U nás jich najdete celou řadu: Cedrová kulička, cedrová cedulka, cedrový sprej, náhradní náplň, esenciální olej cedrové dřevo. Naprosto ideální je pak kombinace cedrových cedulek / kuliček s cedrovým sprejem / náplní / esenciálním olejem - ty dokáží obnovit a dokonce ještě zesílit účinek cedrového dřeva - stačí jednou za čas nechat cedrové dřevo nasáknout esencemi a může fungovat věčně.

Cedrová svíčka proti molům

249 849 
Cedrová svíčka proti molům ochrání Váš domov před moly a dalším otravným hmyzem. Po zapálení svíčky se z ní začnou uvolňovat enzymy, které moly odpuzují, jelikož míza v cedrovém dřevě obsažená je pro moly jedovatá a tak vaše oděvy ochrání před nežádoucím hmyzem. Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Cedrový sprej proti molům – náhradní náplň

99 399 
Náplň do cedrového spreje proti molům naší výroby. Náplň si můžete koupit ve 3 variantách objemu. Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Cedrový sprej proti molům

119 399 
Cedrový sprej proti molům si můžete objednat ve 3 různých variantách. Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Esenciální olej Cedr 10 ml

119 
Esenciální olej Cedr je přírodní zbraň proti molům. Zabíjí jejich larvy a tím zabraňuje jejich množení. Moli se mu proto přirozeně vyhýbají. Lahvička je opatřena kapátkem pro snadné dávkování. Obsah balení 10 ml.

Malá cedrová kulička proti molům 1 ks

10 

Dřevo voní! A to cedrové obzvláště. Jeho nasládlá mýdlová vůně odpuzuje hmyz. Díky tomuto přírodnímu repelentu dokážete s moly zatočit bez zbytečné chemie! Látky obsažené v cedrovém dřevu zabíjí larvy molů a tím zabraňují jejich množení.

Průměr kuličky je 15 mm.

Cedrové kuličky proti molům XXL + jutový pytlík

399 

Dřevo voní! A to cedrové obzvláště. Jeho nasládlá mýdlová vůně odpuzuje hmyz. Díky tomuto přírodnímu repelentu dokážete s moly zatočit bez zbytečné chemie! Látky obsažené v cedrovém dřevu zabíjí larvy molů a tím zabraňují jejich množení.

Průměr kuliček je 45 mm, 8 ks v balení + Jutový pytlík ZDARMA.

Pozor, kuličky jsme zvětšili o 1 cm. Nově mají 45 mm v průměru místo původních 35 mm. Objemově jsou 2x větší, místo patnácti kusů jich posíláme 8 (větší polovinu) - více se jich do pytlíku nevejde. Naše cedrové kuličky jsou největší na trhu a v poměru objem : cena také nejlevnější. Kulička o průměru 45 mm má 10x větší objem (381 cm3), než kulička o průměru 20 mm (33 cm3). Větší objem znamená více cedrové esence, kterou může dřevo uchovat a uvolnit.

Cedrová kulička proti molům XXL 1 ks

79 

Dřevo voní! A to cedrové obzvláště. Jeho nasládlá mýdlová vůně odpuzuje hmyz. Díky tomuto přírodnímu repelentu dokážete s moly zatočit bez zbytečné chemie! Látky obsažené v cedrovém dřevu zabíjí larvy molů a tím zabraňují jejich množení.

Průměr kuličky je 45 mm.

Naše cedrové kuličky jsou největší na trhu a v poměru objem : cena také nejlevnější. Kulička o průměru 45 mm má 10x větší objem (381 cm3), než kulička o průměru 20 mm (33 cm3). Větší objem znamená více cedrové esence, kterou může dřevo uchovat a uvolnit.
Pozor! Jutový pytlík je součástí pouze Velkého k balení cedrových kuliček.

Cedrová cedulka proti molům

179 
Dřevo voní! A to cedrové obzvláště. Jeho nasládlá mýdlová vůně odpuzuje hmyz. Díky tomuto přírodnímu repelentu dokážete s moly zatočit bez zbytečné chemie! Cedrová cedulka má rozměry 23 x 6.3 x 1 cm, hmotnost 43 g a je ideální k zavěšení do šatní skříně.

Jak se zbavit šatních molů?

šatní mol

Postup je obdobný jako u likvidace potravinových molů, ale pro jistotu jej uvedeme také, jelikož některé kroky se mírně liší. 

 1. Zjistěte rozsah nákazy. Hledejte znaky molů na textiliích a v jejich blízkosti, jako jsou létající dospělí moli, malé bělavé larvy nebo pavučiny v rohách šatníků nebo úložných prostorách.
 2. Vyjměte postižené oblečení: Vyjměte všechno oblečení a textilie z postižené oblasti a pečlivě prohlédněte zdali nevykazují známky nákazy. Odstraňte nebo důkladně vyčistěte a ošetřete všechny postižené položky. Pračkou nebo chemickým čištěním oblečení, případně je můžete vystavit mrazu nebo teplu, aby se zabily vajíčka a larvy molů.

 3. Důkladné vysátí: Vysajte postiženou oblast, včetně koberců, potahů a rohů šatníků nebo zásuvek, abyste odstranili larvy můr, vajíčka a nečistoty. Věnujte pozornost prasklinám a švům, kde se larvy mohou ukrývat.

 4. Čištění roztokem octa: Smíchejte stejné množství octa a vody, abyste vytvořili čistící roztok. Použijte tento roztok k otření polic, zásuvek a dalších úložných ploch. Ocet může odstraňovat moly a neutralizovat nepříjemné pachy.

 5. Použijte přírodní repelent - ideální je dřevo červeného cedru a výrobky z něj. U nás jich najdete celou řadu: Cedrová kulička, cedrová cedulka, cedrový sprej, náhradní náplň, esenciální olej cedrové dřevo. Naprosto ideální je pak kombinace cedrových cedulek / kuliček s cedrovým sprejem / náplní / esenciálním olejem - ty dokáží obnovit a dokonce ještě zesílit účinek cedrového dřeva - stačí jednou za čas nechat cedrové dřevo nasáknout esencemi a může fungovat věčně.

 6. Pravidelné čištění a kontrola: Udržujte úložné prostory čisté a bez nepořádku. Pravidelně kontrolujte oblečení a textilie na případné znaky molů nebo poškození.

 7. Teplotní ošetření: Pokud podezříváte, že jsou položky postižené, ale chcete je zachránit, můžete použít teplotní ošetření, které zabije vajíčka a larvy můr. Pro mrazení dejte postižené položky do uzavřené igelitové tašky a na několik dní je vložte do mrazáku. Pro tepelné ošetření dejte položky do trouby nastavené na nízkou teplotu (mezi 50°C a 60°C) po dobu 30 minut.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *