Amerika, Masivní dřevo, Materiály, Severní amerika, Stromy a dřeviny

Americký ořech jako nadčasová dřevina

Americký ořech štítek

Americký ořech je silný a kvalitní materiál, který se velmi snadno udržuje, a i přesto si dokáže po řadu let udržet svůj půvab – jde o nadčasový materiál. Díky své odolnosti byl v minulosti používán pro skladování zbraní a mimo jiné i výrobu luxusních rakví. Co dalšího byste o něm měli vědět?

AMERICKÝ OŘECH - MILÁČEK DŘEVAŘŮ

Americký ořech se díky svým vlastnostem, jako je obrovská odolnost a zároveň elegance zapsal mezi dřevaře jako „miláček“. Není divu, jelikož práce s touto dřevinou je opravdu radost. Dobře se opracovává a výsledky jsou bezkonkurenční. Tmavost dodává produktům z tohoto dřeva jakýsi nádech vyšší třídy a šmrnc. Podle statistiky, je americký ořech nejoblíbenější dřevinou pro interiér a zároveň cenově dostupnou, což ocení zejména zákazníci.

Obr.: Ukázka neopracovaného amerického ořechu.

Vzhled Amerického ořechu

Americký ořech je typický pro svou tmavou až purpurovou barvu jádra s častým žíháním zbarveným do běla až šeda.

Obr.: Americký ořech

Obr.: Sušení dřeva amerického ořechu

Původ a výskyt Amerického ořechu

Ořešák černý pochází z východní části USA, odkud byl v 17. století dovezen do Evropy a občas pěstován v zámeckých zahradách. Na Moravě byl poprvé vysazen v roku 1803 v Lednici, v Čechách v roku 1835 v pražské Královské oboře. V současnosti nejmohutnější exemplář tohoto druhu v Česku roste v zámeckém parku v Kvasicích. V posledních letech se běžně vysazuje v parcích jako ozdobná dřevina. V našich podmínkách je odolný vůči mrazu.

Obr.: Mapa přirozeného výskytu Amerického ořechu

Obr.: Černý ořech

VĚDĚLI JSTE, ŽE...

Domorodé kmeny odhalily léčivé schopnosti Amerického ořechu již před tisíci lety. Kůra, listy a plody měly blahodárné účinky na různé neduhy. Plody tohoto stromu se podle mytologie používaly jako léčivo dermatologických obtíží, odstranění příznaků horečky, onemocnění ledvin nebo dokonce i bolesti zubů. Hadí uštknutí vyřešila rozžvýkaná kůra tohoto stromu.

Obr.: Kůra Amerického ořechu

Obr.: Plody a listy Amerického ořechu

Tmavá barva jádra Amerického ořechu se prý používala jako barvivo na vlasy a domorodci jej užívali jako „krytí“ před nepřáteli.

Obr.: Američtí domorodci používající barvivo z jádra ořešáku černého.

Jednou z vlastností Amerického ořechu, o které lidé často nevědí je, že tento strom produkuje chemickou látku zvanou „Juglone“, která oxiduje v půdě a zabraňuje tomu, aby jiné rostliny mohly růst v jeho blízkosti. Doslova je otráví tímto „jedem“ a možná právě proto je potom samotný strom tak odolnou dřevinou, neboť si všechny živiny obsažené v půdě nechává pro sebe.

 

Produkty z Amerického ořechu na drevovoni.cz

Servírovací prkénko

899 
Servírovací prkénko z dílny české značky Czech Shape, vyrobený z Amerického ořechu. Rozměry: Délka: 60 cm Šířka: 20 cm Výška: 3 cm Vyrobeno v ČR. Značka Czech Shape.

Podnos Hexagon Dub / Americký ořech

999 
Podnos ve tvaru šestiúhelníku z dílny české značky CzechShape. Na výběr jsou 2 varianty: Dub / Americký ořech.

Podstavec na dort

1999 
Podstavec na dort z dílny české značky CzechShape, vyrobený z masivního Amerického ořechu. Podstavci sluší i ovoce a můžete jej rovněž využít jako stojan na různé dekorace, například kytici. Lze použít i pro opravdu velké dorty, potřebujete k tomu navíc pouze dostatečně velkou podložku nebo plech. K dispozici pouze 1 kus a další pravděpodobně nebudou.

Stojan na servírovací podnosy Tray Stand

1939 2449 
Stojan na servírovací podnosy je velmi praktický doplněk do domácnosti. V kombinaci s podnosem z něj rychle vytvoříte odkládací stolek. Hodí se nejen pro pohodové snídaně do postele, odkládací místo navíc je občas prostě potřeba. Doporučení: Zakupte spolu se servírovacím podnosem Chelsea Tray nebo Butler Tray Vyrobeno v ČR. Značka CzechShape. Do vyprodání zásob dodavatele za akční cenu. V případě zájmu o větší počet kusů nás neváhejte kontaktovat.

Lampička Cone

3399 3999 
Minimalistická a moderní lampička Cone je ukázkou precizní práce českého výrobce CzechShape. Lampička je vyrobená z masivního dřeva a je k dostání ve 2 variantách: Dub a Americký ořech. Stínidla lampiček jsou ozdobena motivy listů Dubu / Ořechu. Do vyprodání zásob dodavatele za akční cenu. V případě zájmu o větší počet kusů nás neváhejte kontaktovat.

Lampička Pyramid

2899 3149 
Minimalistická a moderní lampička Pyramid je ukázkou precizní práce českého výrobce CzechShape. Lampička je vyrobená z masivního dřeva a je k dostání ve 2 variantách: Dub a Americký ořech. Do vyprodání zásob dodavatele za akční cenu. V případě zájmu o větší počet kusů nás neváhejte kontaktovat.

Servírovací podnos Chelsea Tray

1299 1599 
Servírovací podnos obdélníkového tvaru vyrobený z masivního dubového dřeva. Značka CzechShape. Vyrobeno v ČR. Doporučení: Společně s tímto podnosem zakupte i Stojan na servírovací podnosy Tray Stand

Servírovací podnos Chelsea Drink Tray

1390 1699 
Servírovací podnos čtvercového tvaru vyrobený z masivního dřeva. Na výběr varianta Dub / Americký ořech. Značka CzechShape. Vyrobeno v ČR.
Czech Shape logo
Dětská dřevěná houpačka - barevná
Dětská dřevěná houpačka - barevná Barevná
Dětská dřevěná houpačka - přírodní Přírodní

Dětská houpačka

2999 
Dětská dřevěná houpačka, vyrobená z více různých dřevin. Houpací kolébka slouží k rozvoji motorických schopností dítěte. Na výběr jsou 2 varianty:
  • přírodní - díky můžete Vaše dítě učit, že stromy se liší nejen navenek
  • barevná - veselé, příjemné a hravé barvy
 

Ozvučné dřívko

179 
Ozvučné dřívko vyrobené z masivního dřeva. Z boku jsou drážky pro uchycení. Mix různých dřevin: jasan, javor, dub, buk, cedr, teak, mahagon...

UBRD Prkénko Madla

2899 
To nejlepší maso, sýry ani domácí paštika na talíř nepatří. Předložte je vašim hostům raději na prkénku z amerického ořechu. Kontrastní madla z javoru se postarají o perfektní uchycení a následné položení na stůl. Poslední kapka šťávy vymazaná chlebem chutná přece ze dřeva vždycky o trošku líp. • Slouží jako servírovací prkénko • Prkénko je ošetřeno (3x máčeno) v oleji splňujícímu normu pro styk s potravinami • Prkénko je dárkově baleno Značka: UBRD, vyrobeno v ČR

Stolní hodiny Válec

1590 
Ručně vyrobené dřevěné stolní hodiny z jednoho kusu dřeva. Průměr hodin je 11 cm a hloubka 4,5 cm. Hodiny jsou vyráběny soustružením a broušením do dokonalé podoby. Standardně dostupné varianty: Evropský ořech a Dub. Na výběr je ale více dřevin, v případě zájmu nás kontaktuje.  

Nechť Vám dřevo voní.

Související příspěvky