Americký ořech je silný a kvalitní materiál, který se velmi snadno udržuje, a i přesto si dokáže po řadu let udržet svůj půvab – jde o nadčasový materiál. Díky své odolnosti byl v minulosti používán pro skladování zbraní a mimo jiné i výrobu luxusních rakví. Co dalšího byste o něm měli vědět?
AMERICKÝ OŘECH - MILÁČEK DŘEVAŘŮ
Americký ořech se díky svým vlastnostem, jako je obrovská odolnost a zároveň elegance zapsal mezi dřevaře jako „miláček“. Není divu, jelikož práce s touto dřevinou je opravdu radost. Dobře se opracovává a výsledky jsou bezkonkurenční. Tmavost dodává produktům z tohoto dřeva jakýsi nádech vyšší třídy a šmrnc. Podle statistiky, je americký ořech nejoblíbenější dřevinou pro interiér a zároveň cenově dostupnou, což ocení zejména zákazníci.
Obr.: Ukázka neopracovaného amerického ořechu.
Vzhled Amerického ořechu
Americký ořech je typický pro svou tmavou až purpurovou barvu jádra s častým žíháním zbarveným do běla až šeda.
Obr.: Americký ořech
Obr.: Sušení dřeva amerického ořechu
Původ a výskyt Amerického ořechu
Ořešák černý pochází z východní části USA, odkud byl v 17. století dovezen do Evropy a občas pěstován v zámeckých zahradách. Na Moravě byl poprvé vysazen v roku 1803 v Lednici, v Čechách v roku 1835 v pražské Královské oboře. V současnosti nejmohutnější exemplář tohoto druhu v Česku roste v zámeckém parku v Kvasicích. V posledních letech se běžně vysazuje v parcích jako ozdobná dřevina. V našich podmínkách je odolný vůči mrazu.
Obr.: Mapa přirozeného výskytu Amerického ořechu
Obr.: Černý ořech
VĚDĚLI JSTE, ŽE...
Domorodé kmeny odhalily léčivé schopnosti Amerického ořechu již před tisíci lety. Kůra, listy a plody měly blahodárné účinky na různé neduhy. Plody tohoto stromu se podle mytologie používaly jako léčivo dermatologických obtíží, odstranění příznaků horečky, onemocnění ledvin nebo dokonce i bolesti zubů. Hadí uštknutí vyřešila rozžvýkaná kůra tohoto stromu.
Obr.: Kůra Amerického ořechu
Obr.: Plody a listy Amerického ořechu
Tmavá barva jádra Amerického ořechu se prý používala jako barvivo na vlasy a domorodci jej užívali jako „krytí“ před nepřáteli.
Obr.: Američtí domorodci používající barvivo z jádra ořešáku černého.
Jednou z vlastností Amerického ořechu, o které lidé často nevědí je, že tento strom produkuje chemickou látku zvanou „Juglone“, která oxiduje v půdě a zabraňuje tomu, aby jiné rostliny mohly růst v jeho blízkosti. Doslova je otráví tímto „jedem“ a možná právě proto je potom samotný strom tak odolnou dřevinou, neboť si všechny živiny obsažené v půdě nechává pro sebe.