O dřevu se říká, že na rozdíl od člověka pracuje pořád. Pracuje ve všech časech a ve všech směrech. Natahuje vlhkost, schne, smršťuje se a rozpíná, ale také se kroutí a praská. Když se o dřevo dobře staráme, může i v kuchyni vydržet generace.
Dřevo je náročný materiál, jak s ním tedy správně zacházet např. ve formě kuchyňského prkénka? V tomto článku se dozvíte:
I. Jak pečovat o dřevěné výrobky
V první části článku se podíváme na to:
1. Jak pečovat o dřevěné výrobky?
2. Co jsou nepřátelé dřeva a jak jim zabránit?
3. Jak poznat, že je čas na údržbu?
4. Jaký prostředek zvolit k údržbě dřevěného výrobku a proč?
5. A jak často provádět údržbu?
II. Údržba dřevěných výrobků krok za krokem
Renovace a údržba kuchyňských prkének: broušení a olejování / voskování. Obrázkový návod o čtyřech krocích:
1.Očištění výrobku
2. Broušení
3. Olejování
4. Voskování
5. Gratulujeme, Váš výrobek je jako nový!
Tento článek má pokračování. Druhý díl najdete zde.
I. Jak pečovat o dřevěné výrobky
Základem je prevence
Největším nepřítelem dřeva je voda. Když se dostane do jeho struktury, tak dřevo nabobtná a mírně se zvětší. Při schnutí se opět zmenšuje, nicméně zvláště při opakovaném dlouhém namáčení a rychlém sušení má dřevo tendenci kroutit se a praskat. Naším cílem tedy je zamezit vniknutí vody. To ale neznamená, že bychom dřevěné výrobky neměli umývat. Pokud se o ně dobře staráme a pravidelně je olejujeme nebo voskujeme, voda se do nich nedostane.
Dřevo miluje oleje a vosky
Dřevo je do jisté míry chráněno přirozeným obsahem olejů. Většina dřevěných výrobků, které přichází do kontaktů s vodou jsou navíc opatřeny povrchovou úpravou – jsou naolejované, navoskované nebo nalakované. Někdy je i použito opakovaně více postupů. Avšak povrchová úprava se častým používáním a mytím výrobků může odstranit a stejně tak se ze dřeva mohou postupem času vyplavit i přirozeně obsažené oleje. Potom je dřevo náchylnější k poškození.
Na co ještě dát pozor?
Dřevěné výrobky je důležité po omytí nechat řádně vyschnout. Ale pozor, dřevo nikdy nesušíme na přímém zdroji tepla. Jak už jsme zmínili, mokré dřevo je při rychlém sušení náchylnější ke kroucení a praskání. Ideální je dřevěné výrobky po omytí nechat na odkapávači s dobrým přístupem vzduchu. Pozor si musíme dát také na mytí dřevěných výrobků v myčce – vysoká teplota v kombinaci se saponáty ze dřeva vyplavuje oleje, které jsou v odolnosti proti vodě zásadní. Tablety do myčky jsou často mnohem agresivnější než běžné saponáty, je proto vhodné mýt dřevěné výrobky ručně. V myčce je navíc nádobí mnohem delší dobu vystavené vodě – opláchutí ve dřezu nám zabere půl minuty, zatímco běžný program myčky může trvat přes hodinu a půl.
Shrnutí: Nepřátelé dřeva a jak jim zabránit
1. Vniknutí vody | Pokud dřevěný výrobek často přichází do kontaktu s vodou, pravidelně olejovat nebo voskovat |
2. Horká voda a saponát (například myčka nádobí) | Raději méně než více (rozpouští vosky a oleje a urychlují jejich vyplavování), je proto lepší mýt dřevěné výrobky raději ručně a s minimem saponátu |
5. Dlouhé namáčení | Snažte se mytí dřevěných výrobků neprotahovat |
4. Rychlé sušení | Dřevěné výrobky nesušte na přímém zdroji tepla |
Jak poznám, že je čas na údržbu dřevěných výrobků?
1. Pozorováním | Dřevo mění barvu – světlá a šedne. V krajních případech, pokud jste podcenili předchozí péči, může docházet k jeho kroucení a praskání. Jsou-li na prkénku hlubší rýhy od krájení, je dobré jej přebrousit. Více v oddílu Kuchyňská prkénka a hygiena (níže v tomto článku) |
2. Dotykem | Dřevo je citelně vysušené. |
Zvláště u výrobků, které často přichází do kontaktu s vodou je údržba na místě. Kuchyňská prkénka a krájecí desky pak ošetřujeme i kvůli vzhledu. Jejich obroušením se zbavíme nevzhledných škrábanců a olejováním / voskováním jim vrátíme původní barvu a odolnost proti vodě.
›› Obr. 2 a 3: Obě prkénka jsou viditelně poškrábaná a vysušená, což poznáme podle světlých fleků. Na druhém obrázku můžete navíc poznat předchůdce prkénka Kyklop od Dřevo voní.
Klikněte zde a podívejte se na prkénko z obrázku 2 po olejování.
Kuchyňská prkénka a hygiena
O kuchyňská prkénka pečujeme v neposlední řadě i z hygienických důvodů.
Hlubší rýhy od nožů jsou skvělým útočištěm pro bakterie. Dřevěná prkénka sice obsahují silice, které bakterie ničí – proto jsou lepší než plastová prkénka , která žádnou ochranu proti bakteriím nemají (více na toto téma najdete v článku: “Drží se bakterie více na dřevěných nebo plastových prkénkách?”) – ovšem tyto silice se ze dřeva časem vyplaví. Hlubší rýhy jsou ale problém u všech prkének. Při používání se zanáší šťávami a dalšími zbytky potravin, které nejprve zanesou vnitřní stěny těchto rýh, tím zamezí přímému kontaktu se dřevem a jeho přírodní ochranou, a tak vzniká ideální útočiště pro mikroby.
Řešení je jednoduché – přebroušení prkénka.
Jaký produkt na údržbu dřeva zvolit?
U výrobků, které přichází do kontaktu s potravinami, je samozřejmě na prvním místě bezpečnost. Nepoužíváme oleje, které by nám do jídla vyplavovaly toxiny. Důležité je také, aby použitý vosk nebo olej negativně neovlivňoval chuť potravin.
›› Na obrázku: Oleje a vosky na dřevo od Dřevo voní
Možností je více:
- Rostlinný olej – jedná se o kombinaci kvalitních rostlinných olejů. Toto je nejdostupnější možnost údržby dřevěných výrobků. Ovšem někteří lidé jsou odpůrci rostlinných olejů, protože tyto oleje údajně mohou časem žluknout a nepříjemně ovlivňovat chuť pokrmů.
- Přírodní veganský olej – na Dřevo voní najdete 2 druhy tohoto oleje. Jeden v klasickém provedení, po jehož aplikaci dřevo mírně ztmavne (jako při aplikaci ostatních olejů) a druhý v provedení NATUR, který zachovává maximum z přirozenosti dřeva – dřevo po něm téměř neztmavne. Tyto oleje jsou navrženy pro maximální ochranu dřeva. Na jejich dně se po čase tvoří sedlina medové konzistence. Tu před každou aplikací dobře rozmícháme (protřepáním lahvičky). Tyto oleje mají z naší nabídky nejhustší konzistenci a nikdy nežluknou.
- Frakcionovaný kokosový olej – je speciální typ kokosového oleje. Je 100% rostlinný, ale jeho specifický výrobní proces zaručuje, že stejně jako Přírodní veganské oleje nežlukne. Je tedy ideální volbou pro někoho, kdo chce čistě přírodní produkt a zároveň mít jistotu, že neovlivní chuť potravin. Tento olej má ze všech našich olejů nejřidší konzistenci, nejlépe se vsakuje do dřeva a nejlépe se s ním pracuje.
- Vosk – jedná se o kombinaci různých druhů olejů a včelího vosku. Pomocí vosku docílíte krásně lesklého povrchu. Pro nejlepší výsledek (co se týče vzhledu i vlastností) doporučujeme kombinaci některého z olejů a vosku. Dřevěný výrobek necháme nejprve nasáknout olejem (ideálně přes noc) a poté na něj naneseme vosk. I vosk na dřevo u nás najdete ve 2 provedních: Klasickém a NATUR. Vosk NATUR doporučujeme v kombinaci s Přírodním veganským olejem NATUR. Ostatní oleje doporučujeme kombinovat s klasickou verzí Vosku na dřevo.
Vosk na dřevo NATUR
Přírodní veganský olej na dřevo NATUR
Frakcionovaný kokosový olej na dřevo
Přírodní veganský olej na dřevo
Směs rostlinných olejů na dřevo
Vosk na dřevo
Jak často provádět údržbu?
Údržbu olejováním nebo voskováním bychom měli provádět vždy, když je dřevěný výrobek vysušený. Čím častěji výrobek používáme, tím častější péči vyžaduje.
Každodenně používaná kuchyňská prkénka je vhodné olejovat nebo voskovat jednou měsíčně. Používáte-li prkénko méně často, postačí údržba jednou za čtvrt – půl roku.
Dřevěné výrobky Vás za řádnou péči odmění krásným a nablýskaným vzhledem.
II. Údržba dřevěných výrobků krok za krokem
Co k tomu potřebujete?
Renovace kuchyňských prkének a dalších dřevěných výrobků je snadná a s trochou snahy ji zvládne každý.
Potřebovat k ní budeme:
- Teplou vodu, saponát a houbičku nebo hadřík (k vyčištění výrobku)
- Brusné papíry na suchý zip (P80, P150 a P180 – od každého alespoň 1 ks)
- Houbu na suchý zip (pro snadné ruční broušení)
- Olej / Vosk na dřevo, případně obojí
- Savý hadřík (nejlépe bavlněný) nebo houbičku k aplikaci oleje / vosku na výrobek (lze použít i staré tričko)
Renovace prkének a dalších dřevěných výrobků
My si renovaci ukážeme na kuchyňských prkénkách, ale postup je víceméně stejný pro všechny olejované a voskované dřevěné výrobky. Pro maximální ochranu doporučujeme kombinaci Oleje a Vosku (nejprve výrobek naolejovat a poté navoskovat).
›› Obrázkový návod postupu údržby dřevěných výrobků ke stažení ZDE.
1. Čištění
Nejdříve prkénko vyčistíme od mastnoty a dalších nečistot. K tomu postačí obyčejný saponát a trocha teplé vody. Před dalším krokem necháme důkladně vyschnout.
›› Mytí starého prkénka od zbytků nečistot
›› Je důležité prkénko důkladně opláchnout
2. Broušení
Při broušení postupujeme vždy od nejhrubšího papíru po nejjemnější a vždy brousíme suchý výrobek. Je důležité aby byl výrobek před broušením čistý a suchý, v opačném případě dochází ke zbytečnému opotřebení brusného papíru.
Brusný papír P100 připevníme na tvrdší stranu houby na suchý zip, tu pak přitlačíme na výrobek a rychlými, ale dlouhými tahy tam a zpět výrobek brousíme. Při hromadění prachu prkénko ofoukneme nebo oprášíme, aby se nezalepil brusný papír. Broušením hrubým brusným papírem odstraníme hluboké rýhy a škrábance. Jakmile jsme spokojeni s výsledkem, prkénko oprášíme, otřeme vlhkým hadříkem a opět necháme důkladně proschnout.
Po vyschnutí prkénka broušení opakujeme nejprve brusným papírem P150 a na závěr brusným papírem P180. Vždy, než přejdeme k broušení jemnějším papírem, výrobek očistíme vlhkým hadříkem a necháme důkladně proschnout.
(hrubost papíru se značí P a čím nižší za ním následuje číslo, tím méně zrn se nachází na cm2 a tím hrubší je papír – např. P80 je hrubší než P150)
›› Na obrázku vidíte broušení Extra dlouhého salámového prkénka Teak od Dřevo voní. K broušení používáme brusnou houbičku na suchý zip na kterou je připnutý brusný papír na suchý zip.
›› Houbička má dvě strany, měkčí a tvrdší, obě se suchým zipem
3. Olejování
Olejujeme pouze čisté a suché výrobky. Olej naneseme na hadřík nebo klasickou kuchyňskou houbičku a krouživými pohyby rozetřeme na prkénko. Olej necháme vsáknout (nejlépe přes noc) a poté zbytky oleje, které na prkénku zanechají lepkavý povrch, setřeme a vyleštíme suchým hadříkem.
Pozor! Nic se nemá přehánět a platí to i v případě olejů. Chceme, aby prkénko nasáklo maximum oleje a bylo chráněné před vodou, ale nechceme, aby na jeho povrchu zůstaly zaschlé kaňky. Ideální je aplikovat olej pouze dokud se vstřebává do prkénka.
Ani větší množství oleje prkénku neuškodí, ale za 1. nikdo z nás asi nechce plýtvat a za 2. zaschlé přebytky oleje jdou poměrně těžko rozleštit. Pokud se nám zdá, že jsme to s olejem přehnali, je lepší jeho přebytky odstranit suchým hadříkem ještě před zaschnutím.
Poznámka: Tvorba kaněk hrozí především při použití Přírodního veganského oleje a Přírodního veganského oleje NATUR, který je ze všech našich olejů nejhustší, na druhou stranu ale dodá dřevu velmi dobrou ochranu. Následuje Směs rostlinných olejů a poté Frakcionovaný kokosový olej, který je poměrně řídký a riziko tvorby kaněk zde prakticky nehrozí. Tento olej se velmi dobře vstřebává a jeho aplikace je proto ze všech olejů nejlehčí.
›› Bavlněný hadřík napustíme olejem
›› Vysušené prkénko necháme “napít” a dokud saje, přidáváme nový olej
Je-li třeba, olejujeme vícekrát.
Pokud je po prvním olejování prkénko stále místy vybledlé, můžeme celý postup zopakovat. Na obrázcích níže vidíme dvojité olejování prkénka. Jedná se o prkénko z obrázku 2. (VRÁTIT SE NAHORU)
›› Prkénko z obrázku 2 po prvním olejování, stále místy se světlými fleky
›› Prkénko z obrázku 2 po druhém olejování
4. Voskování
Voskujeme opět pouze čisté a suché výrobky. Vosk naneseme na hadřík nebo houbičku a krouživými pohyby rozetřeme po prkénku. Třením se vosk rozpustí a vsákne do pórů dřeva. Vosk necháme vstřebat (nejlépe přes noc) a poté postupujeme stejně jako v případě olejování – druhý den zbytek vosku, který na povrchu prkénka utvoří lepkavý povrch, setřeme a prkénko vyleštíme čistým a suchým hadříkem.
Pozor! Platí zde stejně jako u oleje, že nic se nemá přehánět – ani množství aplikovaného vosku. Chceme, aby prkénko vstřebalo maximum vosku a bylo chráněné před vodou. Náš záměr je třením vpracovat vosk do pórů dřeva, a ne prkénko obalit několikamilimetrovou vrstvou vosku. Ne že by velké množství vosku mohlo prkénku uškodit, ale za 1. nikdo z nás asi nechce plýtvat a za 2. zaschlé přebytky vosku jdou poměrně těžko rozleštit.
Pokud se Vám zdá, že jste to s aplikací vosku přehnali, je lepší ho trochu setřít (suchým a čistým hadříkem) ještě před zaschnutím.
›› Opět používáme bavlněný hadřík
›› Třením vosk vmasírujeme do prkénka
♥️ Kombinace oleje a vosku je ideální ♥️
Voskovat můžeme i předtím naolejované výrobky, abychom jim dodali další vrstvu ochrany. Nejprve je necháme nasáknout olejem a po jeho vyschnutí a vyleštění podobně aplikujeme i vosk.
5. Gratulujeme, Váš výrobek je jako nový!
›› PŘEDTÍM
›› POTOM
Jednotlivá prkénka před údržbou a po ní
Pokud Vás článek zaujal a chcete vidět jednotlivá prkénka před údržbou a po ní, pokračujte na další část článku o údržbě prkének: 2/2 Kuchyňská prkénka před údržbou a po ní + srovnání olejů a vosku na údržbu dřeva
Kde zakoupit prostředky k údržbě dřevěných výrobků?
Všechny prostředky, které jsme používali k údržbě prkének v tomto článku, můžete zakoupit online ZDE nebo z výběru níže ↓
Brusný papír 1 m, více variant
Brusná houbička P 60 / 80 / 100 / 120
Set péče o dřevo Komplet
Vosk na dřevo NATUR
Přírodní veganský olej na dřevo NATUR
Velký set péče o dřevo
Balení obsahuje:
1 x Olej 200 ml / Vosk 300 ml |
1 x Houba na suchý zip |
1 x Hadr bavlněný |
3 x Brusný papír P100 |
2 x Brusný papír P150 |
1 x Brusný papír P180 |
Malý set péče o dřevo
Balení obsahuje:
1 x Olej 100 ml / Vosk 100 ml |
1 x Houba na suchý zip |
1 x Hadr bavlněný |
1 x Brusný papír P100 |
1 x Brusný papír P150 |
1 x Brusný papír P180 |
Příslušenství pro péči o dřevo
Hadr bavlněný 1 ks
Houba na suchý zip 70×125 mm
Brusný papír na suchý zip 70×125 mm
- P100 (hrubý papír)
- P150 (středně hrubý papír)
- P180 (jemný papír)
Patřím ke generaci “dříve narozených” a byla jsem k inovaci prkének skeptická. O obroušení, naolejování i voskování jsem požádala “Dřevo voní”. Velice mile mě překvapil výsledek. Měla jsem sice prkénka z kvalitních dřevin, ale po desítkách let používání byla opotřebovaná a nevzhledná. Nyní po aplikaci všech procedur jsou lepší, než nová, daleko víc si jich považuji a taky se snažím s nimi lépe zacházet. Krásně vynikla struktura dřeva, jsou hlaďoučká na omak a odpuzují vodu. Mohu jen doporučit, vždyť i naprosto obyčejná věc nám může udělat radost. Velké díky “dřevo voní” – dávám palec nahoru.