Tipy a triky

1/2 Jak na údržbu prkének?

O dřevu se říká, že na rozdíl od člověka pracuje pořád. Pracuje ve všech časech a ve všech směrech. Natahuje vlhkost, schne, smršťuje se a rozpíná, ale také se kroutí a praská. Když se o dřevo dobře staráme, může i v kuchyni vydržet generace.

Dřevo je náročný materiál, jak s ním tedy správně zacházet např. ve formě kuchyňského prkénka? V tomto článku se dozvíte:

I. Jak pečovat o dřevěné výrobky

V první části článku se podíváme na to:

1. Jak pečovat o dřevěné výrobky?
2. Co jsou nepřátelé dřeva a jak jim zabránit?
3. Jak poznat, že je čas na údržbu?
4. Jaký prostředek zvolit k údržbě dřevěného výrobku a proč?
5. A jak často provádět údržbu?

II. Údržba dřevěných výrobků krok za krokem

Renovace a údržba kuchyňských prkének: broušení a olejování / voskování. Obrázkový návod o čtyřech krocích:

1.Očištění výrobku
2. Broušení
3. Olejování
4. Voskování
5. Gratulujeme, Váš výrobek je jako nový!

Sada na úpravu prkének, prkénka po renovaci
›› Obr. 1: Sada na úpravu prkének, prkénka před úpravou ​

Tento článek má pokračování. Druhý díl najdete zde.

I. Jak pečovat o dřevěné výrobky

Základem je prevence

Největším nepřítelem dřeva je voda. Když se dostane do jeho struktury, tak dřevo nabobtná a mírně se zvětší. Při schnutí se opět zmenšuje, nicméně zvláště při opakovaném dlouhém namáčení a rychlém sušení má dřevo tendenci kroutit se a praskat. Naším cílem tedy je zamezit vniknutí vody. To ale neznamená, že bychom dřevěné výrobky neměli umývat. Pokud se o ně dobře staráme a pravidelně je olejujeme nebo voskujeme, voda se do nich nedostane.

Dřevo miluje oleje a vosky

Dřevo je do jisté míry chráněno přirozeným obsahem olejů. Většina dřevěných výrobků, které přichází do kontaktů s vodou jsou navíc opatřeny povrchovou úpravou – jsou naolejované, navoskované nebo nalakované. Někdy je i použito opakovaně více postupů. Avšak povrchová úprava se častým používáním a mytím výrobků může odstranit a stejně tak se ze dřeva mohou postupem času vyplavit i přirozeně obsažené oleje. Potom je dřevo náchylnější k poškození.

Na co ještě dát pozor?

Dřevěné výrobky je důležité po omytí nechat řádně vyschnout. Ale pozor, dřevo nikdy nesušíme na přímém zdroji tepla. Jak už jsme zmínili, mokré dřevo je při rychlém sušení náchylnější ke kroucení a praskání. Ideální je dřevěné výrobky po omytí nechat na odkapávači s dobrým přístupem vzduchu. Pozor si musíme dát také na mytí dřevěných výrobků v myčce – vysoká teplota v kombinaci se saponáty ze dřeva vyplavuje oleje, které jsou v odolnosti proti vodě zásadní. Tablety do myčky jsou často mnohem agresivnější než běžné saponáty, je proto vhodné mýt dřevěné výrobky ručně. V myčce je navíc nádobí mnohem delší dobu vystavené vodě – opláchutí ve dřezu nám zabere půl minuty, zatímco běžný program myčky může trvat přes hodinu a půl.

Shrnutí: Nepřátelé dřeva a jak jim zabránit

1. Vniknutí vody Pokud dřevěný výrobek často přichází do kontaktu s vodou, pravidelně olejovat nebo voskovat
2. Horká voda a saponát (například myčka nádobí)Raději méně než více (rozpouští vosky a oleje a urychlují jejich vyplavování), je proto lepší mýt dřevěné výrobky raději ručně a s minimem saponátu
5. Dlouhé namáčení Snažte se mytí dřevěných výrobků neprotahovat
4. Rychlé sušeníDřevěné výrobky nesušte na přímém zdroji tepla

Jak poznám, že je čas na údržbu dřevěných výrobků?

1. Pozorováním

Dřevo mění barvu – světlá a šedne. V krajních případech, pokud jste podcenili předchozí péči, může docházet k jeho kroucení a praskání.

Jsou-li na prkénku hlubší rýhy od krájení, je dobré jej přebrousit. Více v oddílu Kuchyňská prkénka a hygiena (níže v tomto článku)

2. DotykemDřevo je citelně vysušené.

Zvláště u výrobků, které často přichází do kontaktu s vodou je údržba na místě. Kuchyňská prkénka a krájecí desky pak ošetřujeme i kvůli vzhledu. Jejich obroušením se zbavíme nevzhledných škrábanců a olejováním / voskováním jim vrátíme původní barvu a odolnost proti vodě.

Prkénko před renovací

›› Obr. 2 a 3: Obě prkénka jsou viditelně poškrábaná a vysušená, což poznáme podle světlých fleků. Na druhém obrázku můžete navíc poznat předchůdce prkénka Kyklop od Dřevo voní.

Klikněte zde a podívejte se na prkénko z obrázku 2 po olejování.

Kuchyňská prkénka a hygiena

O kuchyňská prkénka pečujeme v neposlední řadě i z hygienických důvodů.

Hlubší rýhy od nožů jsou skvělým útočištěm pro bakterie. Dřevěná prkénka sice obsahují silice, které bakterie ničí – proto jsou lepší než plastová prkénka , která žádnou ochranu proti bakteriím nemají (více na toto téma najdete v článku: “Drží se bakterie více na dřevěných nebo plastových prkénkách?”) – ovšem tyto silice se ze dřeva časem vyplaví. Hlubší rýhy jsou ale problém u všech prkének. Při používání se zanáší šťávami a dalšími zbytky potravin, které nejprve zanesou vnitřní stěny těchto rýh, tím zamezí přímému kontaktu se dřevem a jeho přírodní ochranou, a tak vzniká ideální útočiště pro mikroby.

Řešení je jednoduché – přebroušení prkénka.

Jaký produkt na údržbu dřeva zvolit?

U výrobků, které přichází do kontaktu s potravinami, je samozřejmě na prvním místě bezpečnost. Nepoužíváme oleje, které by nám do jídla vyplavovaly toxiny. Důležité je také, aby použitý vosk nebo olej negativně neovlivňoval chuť potravin.

›› Na obrázku: Oleje a vosky na dřevo od Dřevo voní

Možností je více:
 • Rostlinný olej – jedná se o kombinaci kvalitních rostlinných olejů. Toto je nejdostupnější možnost údržby dřevěných výrobků. Ovšem někteří lidé jsou odpůrci rostlinných olejů, protože tyto oleje údajně mohou časem žluknout a nepříjemně ovlivňovat chuť pokrmů.
 • Přírodní veganský olej – na Dřevo voní najdete 2 druhy tohoto oleje. Jeden v klasickém provedení, po jehož aplikaci dřevo mírně ztmavne (jako při aplikaci ostatních olejů) a druhý v provedení NATUR, který zachovává maximum z přirozenosti dřeva – dřevo po něm téměř neztmavne. Tyto oleje jsou navrženy pro maximální ochranu dřeva. Na jejich dně se po čase tvoří sedlina medové konzistence. Tu před každou aplikací dobře rozmícháme (protřepáním lahvičky). Tyto oleje mají z naší nabídky nejhustší konzistenci a nikdy nežluknou.
 • Frakcionovaný kokosový olej – je speciální typ kokosového oleje. Je 100% rostlinný, ale jeho specifický výrobní proces zaručuje, že stejně jako Přírodní veganské oleje nežlukne. Je tedy ideální volbou pro někoho, kdo chce čistě přírodní produkt a zároveň mít jistotu, že neovlivní chuť potravin. Tento olej má ze všech našich olejů nejřidší konzistenci, nejlépe se vsakuje do dřeva a nejlépe se s ním pracuje.
 • Vosk – jedná se o kombinaci různých druhů olejů a včelího vosku. Pomocí vosku docílíte krásně lesklého povrchu. Pro nejlepší výsledek (co se týče vzhledu i vlastností) doporučujeme kombinaci některého z olejů a vosku. Dřevěný výrobek necháme nejprve nasáknout olejem (ideálně přes noc) a poté na něj naneseme vosk. I vosk na dřevo u nás najdete ve 2 provedních: Klasickém a NATUR. Vosk NATUR doporučujeme v kombinaci s Přírodním veganským olejem NATUR. Ostatní oleje doporučujeme kombinovat s klasickou verzí Vosku na dřevo.

Vosk na dřevo NATUR

199 599 
Směs včelího vosku a přírodního oleje, certifikovaného pro styk s potravinami, určená na údržbu dřevěných výrobků. Tento vosk dodá vašim výrobkům lesk a ochrání je před vodou. Vosk je vhodný na údržbu dřevěných prkének a dalších kuchyňských výrobků. Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní. Upozornění: Na etiketě se nachází tisková chyba. Tento produkt není certifikovaný pro styk s potravinami.

Přírodní veganský olej na dřevo NATUR

149 349 
Přírodní veganský olej na dřevo NATUR, certifikovaný pro styk s potravinami ve 40, 100 a 200 ml balení.  Tento olej je určený k údržbě kuchyňských prkének a dalších dřevěných výrobků. Ochrání dřevo před vodou a přitom zachová jeho přirozenou přírodní barvu. Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Frakcionovaný kokosový olej na dřevo

119 349 
Frakcionovaný kokosový olej na dřevo ve 100 ml balení. Tento olej je doporučený k údržbě prkének a dalších dřevěných výrobků. Jedná se o 100% přírodní rostlinný olej, který díky frakcionaci nežlukne. Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní. Upozornění: Na etiketě se nachází tisková chyba. Tento produkt není certifikovaný pro styk s potravinami.

Přírodní veganský olej na dřevo

149 349 
Přírodní veganský olej na dřevo, certifikovaný pro styk s potravinami ve 40, 100 a 200 ml balení.  Tento olej je určený k údržbě kuchyňských prkének a dalších dřevěných výrobků. Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Směs rostlinných olejů na dřevo

99 199 
Směs kvalitních rostlinných olejů na dřevo ve 40, 100 a 200 ml balení. Tento olej je doporučený k údržbě prkének a dalších dřevěných výrobků. Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní. Upozornění: Na etiketě se nachází tisková chyba. Tento produkt není certifikovaný pro styk s potravinami.

Vosk na dřevo

199 599 
Směs včelího vosku a přírodního oleje, certifikovaného pro styk s potravinami, určená na údržbu dřevěných výrobků. Tento vosk dodá vašim výrobkům lesk a ochrání je před vodou. Vosk je vhodný na údržbu dřevěných prkének a dalších kuchyňských výrobků. Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní. Upozornění: Na etiketě se nachází tisková chyba. Tento produkt není certifikovaný pro styk s potravinami.

Jak často provádět údržbu?

Údržbu olejováním nebo voskováním bychom měli provádět vždy, když je dřevěný výrobek vysušený. Čím častěji výrobek používáme, tím častější péči vyžaduje.

Každodenně používaná kuchyňská prkénka je vhodné olejovat nebo voskovat jednou měsíčně. Používáte-li prkénko méně často, postačí údržba jednou za čtvrt – půl roku.

Dřevěné výrobky Vás za řádnou péči odmění krásným a nablýskaným vzhledem.

II. Údržba dřevěných výrobků krok za krokem

Co k tomu potřebujete?

Renovace kuchyňských prkének a dalších dřevěných výrobků je snadná a s trochou snahy ji zvládne každý.

Potřebovat k ní budeme:

 • Teplou vodu, saponát a houbičku nebo hadřík (k vyčištění výrobku)
 • Brusné papíry na suchý zip (P80, P150 a P180 – od každého alespoň 1 ks)
 • Houbu na suchý zip (pro snadné ruční broušení)
 • Olej / Vosk na dřevo, případně obojí
 • Savý hadřík (nejlépe bavlněný) nebo houbičku k aplikaci oleje / vosku na výrobek (lze použít i staré tričko)

Renovace prkének a dalších dřevěných výrobků

My si renovaci ukážeme na kuchyňských prkénkách, ale postup je víceméně stejný pro všechny olejované a voskované dřevěné výrobky. Pro maximální ochranu doporučujeme kombinaci Oleje a Vosku (nejprve výrobek naolejovat a poté navoskovat).

›› Obrázkový návod postupu údržby dřevěných výrobků ke stažení ZDE.

1. Čištění

Nejdříve prkénko vyčistíme od mastnoty a dalších nečistot. K tomu postačí obyčejný saponát a trocha teplé vody. Před dalším krokem necháme důkladně vyschnout.

›› Mytí starého prkénka od zbytků nečistot

›› Je důležité prkénko důkladně opláchnout

2. Broušení

Při broušení postupujeme vždy od nejhrubšího papíru po nejjemnější a vždy brousíme suchý výrobek. Je důležité aby byl výrobek před broušením čistý a suchý, v opačném případě dochází ke zbytečnému opotřebení brusného papíru.

Brusný papír P100 připevníme na tvrdší stranu houby na suchý zip, tu pak přitlačíme na výrobek a rychlými, ale dlouhými tahy tam a zpět výrobek brousíme. Při hromadění prachu prkénko ofoukneme nebo oprášíme, aby se nezalepil brusný papír. Broušením hrubým brusným papírem odstraníme hluboké rýhy a škrábance. Jakmile jsme spokojeni s výsledkem, prkénko oprášíme, otřeme vlhkým hadříkem a opět necháme důkladně proschnout.

Po vyschnutí prkénka broušení opakujeme nejprve brusným papírem P150 a na závěr brusným papírem P180. Vždy, než přejdeme k broušení jemnějším papírem, výrobek očistíme vlhkým hadříkem a necháme důkladně proschnout.

(hrubost papíru se značí P a čím nižší za ním následuje číslo, tím méně zrn se nachází na cm2 a tím hrubší je papír – např. P80 je hrubší než P150)

Broušení kuchyňského prkénka

›› Na obrázku vidíte broušení Extra dlouhého salámového prkénka Teak od Dřevo voní. K broušení používáme brusnou houbičku na suchý zip na kterou je připnutý brusný papír na suchý zip.

Broušení kuchyňského prkénka

›› Houbička má dvě strany, měkčí a tvrdší, obě se suchým zipem

3. Olejování

Olejujeme pouze čisté a suché výrobky. Olej naneseme na hadřík nebo klasickou kuchyňskou houbičku a krouživými pohyby rozetřeme na prkénko. Olej necháme vsáknout (nejlépe přes noc) a poté zbytky oleje, které na prkénku zanechají lepkavý povrch, setřeme a vyleštíme suchým hadříkem.

Pozor! Nic se nemá přehánět a platí to i v případě olejů. Chceme, aby prkénko nasáklo maximum oleje a bylo chráněné před vodou, ale nechceme, aby na jeho povrchu zůstaly zaschlé kaňky. Ideální je aplikovat olej pouze dokud se vstřebává do prkénka.

Ani větší množství oleje prkénku neuškodí, ale za 1. nikdo z nás asi nechce plýtvat a za 2. zaschlé přebytky oleje jdou poměrně těžko rozleštit. Pokud se nám zdá, že jsme to s olejem přehnali, je lepší jeho přebytky odstranit suchým hadříkem ještě před zaschnutím.

Poznámka: Tvorba kaněk hrozí především při použití Přírodního veganského oleje a Přírodního veganského oleje NATUR, který je ze všech našich olejů nejhustší, na druhou stranu ale dodá dřevu velmi dobrou ochranu. Následuje Směs rostlinných olejů a poté Frakcionovaný kokosový olej, který je poměrně řídký a riziko tvorby kaněk zde prakticky nehrozí. Tento olej se velmi dobře vstřebává a jeho aplikace je proto ze všech olejů nejlehčí.

›› Bavlněný hadřík napustíme olejem

›› Vysušené prkénko necháme “napít” a dokud saje, přidáváme nový olej

Je-li třeba, olejujeme vícekrát.
Pokud je po prvním olejování prkénko stále místy vybledlé, můžeme celý postup zopakovat. Na obrázcích níže vidíme dvojité olejování prkénka. Jedná se o prkénko z obrázku 2. (VRÁTIT SE NAHORU)

›› Prkénko z obrázku 2 po prvním olejování, stále místy se světlými fleky

›› Prkénko z obrázku 2 po druhém olejování

4. Voskování

Voskujeme opět pouze čisté a suché výrobky. Vosk naneseme na hadřík nebo houbičku a krouživými pohyby rozetřeme po prkénku. Třením se vosk rozpustí a vsákne do pórů dřeva. Vosk necháme vstřebat (nejlépe přes noc) a poté postupujeme stejně jako v případě olejování – druhý den zbytek vosku, který na povrchu prkénka utvoří lepkavý povrch, setřeme a prkénko vyleštíme čistým a suchým hadříkem.

Pozor! Platí zde stejně jako u oleje, že nic se nemá přehánět – ani množství aplikovaného vosku. Chceme, aby prkénko vstřebalo maximum vosku a bylo chráněné před vodou. Náš záměr je třením vpracovat vosk do pórů dřeva, a ne prkénko obalit několikamilimetrovou vrstvou vosku. Ne že by velké množství vosku mohlo prkénku uškodit, ale za 1. nikdo z nás asi nechce plýtvat a za 2. zaschlé přebytky vosku jdou poměrně těžko rozleštit.

Pokud se Vám zdá, že jste to s aplikací vosku přehnali, je lepší ho trochu setřít (suchým a čistým hadříkem) ještě před zaschnutím.

›› Opět používáme bavlněný hadřík

›› Třením vosk vmasírujeme do prkénka

♥️ Kombinace oleje a vosku je ideální ♥️
Voskovat můžeme i předtím naolejované výrobky, abychom jim dodali další vrstvu ochrany. Nejprve je necháme nasáknout olejem a po jeho vyschnutí a vyleštění podobně aplikujeme i vosk.

5. Gratulujeme, Váš výrobek je jako nový!

Sada na úpravu prkének, prkénka po renovaci

›› PŘEDTÍM

›› POTOM

Jednotlivá prkénka před údržbou a po ní

Pokud Vás článek zaujal a chcete vidět jednotlivá prkénka před údržbou a po ní, pokračujte na další část článku o údržbě prkének: 2/2 Kuchyňská prkénka před údržbou a po ní + srovnání olejů a vosku na údržbu dřeva

Kde zakoupit prostředky k údržbě dřevěných výrobků?

Všechny prostředky, které jsme používali k údržbě prkének v tomto článku, můžete zakoupit online ZDE nebo z výběru níže ↓

Brusný papír 1 m, více variant

49 
Brusný papír prodávaný po metrech. Na výběr více zrnitostí: P60, P80, P100, P120, P150. Pro hrubé broušení použijte nižší zrnitost, pro hladké broušení zrnitost vyšší. Šířka: 115 mm

Brusná houbička P 60 / 80 / 100 / 120

39 
Brusná houbička je skvělá pomůcka pro zjednodušení ručního broušení. Na výběr více zrnitostí: P60, P80, P100, P120. Pro hrubé broušení použijte nižší zrnitost, pro hladké broušení zrnitost vyšší.

Set péče o dřevo Komplet

999 1999 
Nemůžete se rozhodnout, jaký produkt pro péči o dřevo zvolit? Rádi byste zkusili všechny? Nebo chcete sadu péče o dřevo darovat? Pak je pro Vás Set péče o dřevo Komplet ideální volba. Najdete zde vše, co potřebujete k údržbě kuchyňských prkének a dalších dřevěných výrobků. Na výběr jsou 3 různě velká balení. Set mini obsahuje všechna malá balení přípravků pro péči o dřevo. Střední set pro péči o dřevo obsahuje 100 ml balení všech našich olejů a vosků na dřevo a set MAXI obsahuje všechna velká balení přípravků pro péči o dřevo. Každé balení navíc obsahuje Houbu na suchý zip, různý počet kusů Brusných papírů (dle zvoleného balení) a bavlněný hadr. Vyrobilo Dřevo voní na Vysočině v ČR.

Vosk na dřevo NATUR

199 599 
Směs včelího vosku a přírodního oleje, certifikovaného pro styk s potravinami, určená na údržbu dřevěných výrobků. Tento vosk dodá vašim výrobkům lesk a ochrání je před vodou. Vosk je vhodný na údržbu dřevěných prkének a dalších kuchyňských výrobků. Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní. Upozornění: Na etiketě se nachází tisková chyba. Tento produkt není certifikovaný pro styk s potravinami.

Přírodní veganský olej na dřevo NATUR

149 349 
Přírodní veganský olej na dřevo NATUR, certifikovaný pro styk s potravinami ve 40, 100 a 200 ml balení.  Tento olej je určený k údržbě kuchyňských prkének a dalších dřevěných výrobků. Ochrání dřevo před vodou a přitom zachová jeho přirozenou přírodní barvu. Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Velký set péče o dřevo

399 799 
Velký set pro péči o dřevo. Vše, co potřebujete k údržbě kuchyňských prkének a dalších dřevěných výrobků. Balení vždy obsahuje: Olej 200 ml / Vosk na dřevo ve 300 ml balení, Houbu na suchý zip , 6x Brusný papír (3xP100, 2xP150, 1xP180) a bavlněný hadr.

Balení obsahuje:

1 x Olej 200 ml / Vosk 300 ml
1 x Houba na suchý zip
1 x Hadr bavlněný
3 x Brusný papír P100
2 x Brusný papír P150
1 x Brusný papír P180
 

Malý set péče o dřevo

349 499 
Malý set pro péči o dřevo. Vše, co potřebujete k údržbě kuchyňských prkének a dalších dřevěných výrobků. Balení vždy obsahuje: Olej / Vosk na dřevo ve 100 ml balení, Houbu na suchý zip , 3x Brusný papír (P100, P150, P180) a bavlněný hadr.

Balení obsahuje:

1 x Olej 100 ml / Vosk 100 ml
1 x Houba na suchý zip
1 x Hadr bavlněný
1 x Brusný papír P100
1 x Brusný papír P150
1 x Brusný papír P180

Příslušenství pro péči o dřevo

299 
Příslušenství pro péči o dřevo ve výhodném balení.

Balení obsahuje:

1 x Houbu na suchý zip
3 x Brusný papír P 100
2 x Brusný papír P 150
1 x Brusný papír P180
1 x Hadr bavlněný 1 ks

Hadr bavlněný 1 ks

19 
Kus bavlněného hadru, 1 ks (recyklovaný produkt). Hadr je čistý, savý, bez knoflíků, zipů a dalšího příslušenství. Jedná se o různě velké kusy recyklovaných triček, tepláků atd... Hadr je vhodný na aplikaci vosků a olejů a jejich následné vytření do sucha. Rozměry hadrů jsou obvykle zhruba 50x50 cm, ale liší se kus od kusu.

Houba na suchý zip 70×125 mm

199 
Houba na suchý zip v kombinaci s Brusnými papíry na suchý zip značně usnadňuje ruční broušení. Houba má tvrdou a měkkou stranu. Tvrdá strana houby je určena pro hrubé broušení a středně hrubé broušení (brusným papírem P100 a P150). Měkká strana houby slouží k leštění (pomocí brusného papíru P180).

Brusný papír na suchý zip 70×125 mm

Brusný papír se suchým zipem je určený k připevnění na Houbu na suchý zip. Kombinace těchto dvou výrobků značně usnadňuje broušení. Zrnitost brusného papíru: 
 • P100 (hrubý papír)
 • P150  (středně hrubý papír)
 • P180 (jemný papír)
Použití Při broušení použijeme nejdříve nejhrubší papír (P100), pokračujeme středně hrubým papírem (P150) a na závěr povrch vyleštíme jemným papírem (P180).

Frakcionovaný kokosový olej na dřevo

119 349 
Frakcionovaný kokosový olej na dřevo ve 100 ml balení. Tento olej je doporučený k údržbě prkének a dalších dřevěných výrobků. Jedná se o 100% přírodní rostlinný olej, který díky frakcionaci nežlukne. Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní. Upozornění: Na etiketě se nachází tisková chyba. Tento produkt není certifikovaný pro styk s potravinami.

Nechť Vám dřevo voní.

Jedna myšlenka na „1/2 Jak na údržbu prkének?

 1. renovace prkének napsal:

  Patřím ke generaci “dříve narozených” a byla jsem k inovaci prkének skeptická. O obroušení, naolejování i voskování jsem požádala “Dřevo voní”. Velice mile mě překvapil výsledek. Měla jsem sice prkénka z kvalitních dřevin, ale po desítkách let používání byla opotřebovaná a nevzhledná. Nyní po aplikaci všech procedur jsou lepší, než nová, daleko víc si jich považuji a taky se snažím s nimi lépe zacházet. Krásně vynikla struktura dřeva, jsou hlaďoučká na omak a odpuzují vodu. Mohu jen doporučit, vždyť i naprosto obyčejná věc nám může udělat radost. Velké díky “dřevo voní” – dávám palec nahoru.

Diskuze je uzavřena.