Afrika, Masivní dřevo, Materiály, Stromy a dřeviny

Mahagon, dřevo králů a mořeplavců

Mahagon štítek

Mahagon je považován za symbol luxusu. Je to nejenom jeho červenohnědou barvou a vysokou cenovkou, tu si totiž získal i svými výjimečnými vlastnostmi.

Co dělá z Mahagonu dřevo králů a mořeplavců?

Mahagon je dnes obecně známý jako luxusní dřevina. Pro svoji červeno-hnědou barvu se používá například k výrobě luxusního nábytku nebo hudebních nástrojů. Jeho těžba a zpracování však začala z jiného než estetického důvodu - díky jeho odolnosti. Mahagonové dřevo má vysoký obsah tříslovin, a proto je velice trvanlivé. Je voděodolné, vzdoruje hnilobě, červotočům - a dokonce střelnému prachu! Tyto vlastnosti z něj dělaly ideální surovinu pro stavbu lodí v období raného novověku. Španělské loďstvo bylo dokonce kvůli špatným vztahům se západní Evropou na mahagonovém dřevu přímo závislé.

Obr.: Přeprava vytěžených kmenů Ovangkolu. Všimněte si kontrastu bělového a jádrového dřeva.

Obr.: Kmeny stromu Bubinga

Krása a odolnost Mahagonu

Není divu, že je mahagon považovaný za symbol luxusu. Svoji krásu a lesk si zachovává i stovky let po vytěžení, což je možné i dokázat. Katedrála v Santo Domingo (Dominikánská republika) byla vyzdobena vyřezávaným mahagonovým dřevem již v roce 1514 a po více než 500 letech v tropickém podnebí je v téměř v dokonalém stavu.

Obr.: Katedrála v Santo Domingo vybavená mahagonovým nábytkem

Obr.: Mahagonový nábytek

Jaké druhy Mahagonu najdete na Dřevo voní?

Mahagon Khaya
Hnědo-oranžové dřevo s výrazným černým žilkováním.

Makore
Hnědo-červené dřevo s podélnými pruhy. Odstínem podobný Moabi, má ale širší letokruhy.

Okoumé
Nejsvětlejší druh Mahagonu. Dřevo zbarvené do růžova s množstvím vlásečnic jantarové barvy.

Moabi
Nejtmavší druh mahagonu. Temně rudé zbarvení s množstvím barevných žilek. Podobá se makore, ale má jemnější kresbu.

“Skutečný” vs “Pravý” mahagon

Botanicky “skutečný” mahagon je ohrožená dřevina a existují ho pouze 3 druhy (z nichž jeden je pro svůj malý vzrůst komerčně nepoužitelný) které to jsou? Stromy rodu Swietenia, původem z jižní Ameriky, konkrétně:

 • Mahagon Hondurský (Swietenia macrophylla) – vyskytuje se od Mexika až po jižní Amazonii v Brazílii. V současnosti jediný skutečný mahagonový druh, který je komerčně pěstovaný. Nelegální kácení mahagonových lesů má destruktivní účinky na životní prostředí a vedlo k zařazení Hondurského mahagonu na seznam ohrožených druhů.
 • Mahagon Kubánský (Swietenia mahagoni) – pochází z jižní Floridy a Pacifiku, do druhé světové války byl dominoval obchodu s mahagonem
 • Mahagon z Pobřeží Pacifiku (Swietenia humilis) – malý a často zkroucený mahagonový strom, který má jenom omezené komerční využití

Těžba Mahagonu

Většina dřeva “skutečného mahagonu” pochází z umělých plantáží v Asii (Indie, Čína, Bangladéš, Barma). Trh se skutečným mahagonem je velice omezený, což je příčinou většího problému – nelegální těžby. Předpokládá se, že 80-90% Peruánského mahagonu dovezeného do USA je nelegálně vytěženo, což odpovídá 40-70 milionům dolarů ročně. Ve Dřevo voní nepodporujeme nelegální těžbu. Proto na našem e-shopu najdete pouze zástupce neohrožených druhů “pravého” mahagonu.

Obr.: Katedrála v Santo Domingo vybavená mahagonovým nábytkem

Obr.: Mahagonový nábytek

Pravý Mahagon

Mezi zástupce Mahagonu pravého patří například: africký rod Khaya, novozélandský mahagon neboli Kohekohe, Čínský mahagon, indonéský mahagon, indický mahagon, růžový mahagon neboli Bosse, někteří zástupci čeledi Damarovníku (Meranti, Balau nebo Luan) jsou někdy prodávány jako filipínský mahagon…

Obr.: Strom Mahagonu Khaya

Zajímavosti

 • Plody mahagonu mají prokrvující účinky na organismus, domorodci je konzumují jako přírodní viagru. Není divu, že se z něj vyráběly kytary pro rock’n’roll.
 • Hlavní dovozci Mahagonu jsou Spojené Státy Americké a Velká Británie. Hlavní exportér je Peru (od roku 2001, kdy Brazílie zakázala export mahagonu).
 • Odhaduje se, že v roce 2000 bylo vytěženo 57 000 stromů mahagonu pouze k uspokojení poptávky amerického trhu.
 • Mahagonový květ je národním znakem Dominikánské republiky, mahagon je národní strom Dominikánské republiky a Belize.
 • Laboratorní výzkumy prokázaly, že stromy mahagonu snižují znečištění okolního vzduchu o 47-69% – jejich listy absorbují zplodiny a produkují kyslík. Je vhodné je vysazovat do městských parků, kde fungují jako přirozené filtry vzduchu.
 • Čerstvě dřevo je načervenalé, jak stárne, přechází do hnědé až černé barvy.

Obr.: Vlajka Dominikánské republiky

 

Obr.: Vlajka Belize.

Produkty z Mahagonu na drevovoni.cz

Lžíce na boty Moabi S

499 
Kratší verze dřevěné lžíce na boty, vyrobená z exotické dřeviny Moabi, s koženým poutkem k zavěšení. Lžíce na boty je dlouhá 25-35 cm, široká 3-5 cm (rukojeť - pata) tenká 3,5 mm a váží 50 g. Ručně vyrobeno v ČR z patentovaného materiálu Complig.

Lžíce na boty Makore S

499 
Kratší verze dřevěné lžíce na boty, vyrobená z exotické dřeviny Makore, s koženým poutkem k zavěšení. Lžíce na boty je dlouhá 25-35 cm, široká 3-5 cm (rukojeť - pata) tenká 3,5 mm a váží 50 g. Ručně vyrobeno v ČR z patentovaného materiálu Complig.

Lžíce na boty Mahagon Khaya S

499 
Kratší verze dřevěné lžíce na boty, vyrobená z exotické dřeviny Mahagon Khaya, s koženým poutkem k zavěšení. Lžíce na boty je dlouhá 25-35 cm, široká 3-5 cm (rukojeť - pata) tenká 3,5 mm a váží 50 g. Ručně vyrobeno v ČR z patentovaného materiálu Complig.

Příbor Mahagon

149 
Příbor vyrobený z mahagonového dřeva. Balení obsahuje Lžíci, Nůž a Vidličku.

Lžíce na boty “Obuj se a vypadni”

1199 1399 
Dřevěná lžíce na boty s nápisem Obuj se a vypadni, vyrobená z dřeviny Bříza / Moabi, s koženým poutkem k zavěšení.

Barva koženého poutka je náhodná. Chcete-li si vybrat, můžete zde: Příslušenství ke lžíci Achilles

Lžíce na boty je dlouhá 55 cm, široká 3-5 cm (rukojeť - pata) tenká 3,5 mm a váží 100 g. Ručně vyrobeno v ČR z vrstveného materiálu Complig. Záruka 7 let.

Czech Shape logo
Dětská dřevěná houpačka - barevná
Dětská dřevěná houpačka - barevná Barevná
Dětská dřevěná houpačka - přírodní Přírodní

Dětská houpačka

2999 
Dětská dřevěná houpačka, vyrobená z více různých dřevin. Houpací kolébka slouží k rozvoji motorických schopností dítěte. Na výběr jsou 2 varianty:
 • přírodní - díky můžete Vaše dítě učit, že stromy se liší nejen navenek
 • barevná - veselé, příjemné a hravé barvy
 

Ozvučné dřívko

179 
Ozvučné dřívko vyrobené z masivního dřeva. Z boku jsou drážky pro uchycení. Mix různých dřevin: jasan, javor, dub, buk, cedr, teak, mahagon...

Lžíce na boty Okoumé

1799 

Dřevěná lžíce na boty, vyrobená z africké dřeviny Okoumé, s koženým poutkem k zavěšení.

Barva koženého poutka je náhodná. Chcete-li si vybrat, můžete zde: Příslušenství ke lžíci Achilles

Lžíce na boty je dlouhá 55 cm, široká 3-5 cm (rukojeť - pata) tenká 3,5 mm a váží 100 g. Ručně vyrobeno v ČR z vrstveného materiálu Complig. Záruka 7 let.

Dvojitá vlnka

699 
Complig Dvojitá vlnka je minimalistický dřevěný organizér, který na první pohled zaujme svým neotřelým designem. Místo v něm najdou tužky, mobil, klíče, mince, sponky a další drobné předměty. Vlnka je vyrobena z patentovaného materiálu Complig ve variantách: Dub / Mahagon. Rozměry: Délka: 17 cm Šířka: 20 cm Výška: 4 cm Hmotnost: 148 g Ručně vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Vlnka na tužky a klíče

499 599 
Potřebujete, aby Váš pracovní stůl působil reprezentativně, ale nevíte, jak toho docílit? Zaměřte se na detaily, protože detaily tvoří celek. Jedním z nich může být Vlnka na tužky. Tužka, guma, pero, ale i sponky zde najdou své místo... Rozměry: Délka: 19.5 cm Šířka: 12 cm Výška: 2.5 cm Hmotnost: 104 g Vyrobeno ručně v dílně Dřevo voní na Vysočině. Podívejte se také na: Complig Žlábek na tužky

Lžíce na boty Moabi

1499 
Dřevěná lžíce na boty, vyrobená z exotické dřeviny Moabi, s koženým poutkem k zavěšení. Barva koženého poutka je náhodná. Chcete-li si vybrat, můžete zde: Příslušenství ke lžíci Achilles

Lžíce na boty je dlouhá 55 cm, široká 3-5 cm (rukojeť - pata) tenká 3,5 mm a váží 100 g. Ručně vyrobeno v ČR z vrstveného materiálu Complig. Záruka 7 let.

Lžíce na boty Makore

1499 
Dřevěná lžíce na boty, vyrobená z exotické dřeviny Makore, s koženým poutkem k zavěšení. Barva koženého poutka je náhodná. Chcete-li si vybrat, můžete zde: Příslušenství ke lžíci Achilles

Lžíce na boty je dlouhá 55 cm, široká 3-5 cm (rukojeť - pata) tenká 3,5 mm a váží 100 g. Ručně vyrobeno v ČR z vrstveného materiálu Complig. Záruka 7 let.

Nechť Vám dřevo voní.

Související příspěvky