Česko, Evropa, Masivní dřevo, Materiály, Stromy a dřeviny, Víte, že...?

Bříza – symbol počátku, světla a čistoty

Bříza štítek

Břízu pozná snad každý na první pohled. Její typicky bílá kůra a drobné srdcovité lístky jsou nezaměnitelné. I její dřevo má bělavou, mírně narůžovělou, barvu. Bříza je symbolem čistoty, jara a nových začátků. Březová kůra odpuzuje vodu a dobře hoří i ve vlhku. Březová voda obsahuje Xylitol - březový cukr. Listy břízy se používají jak v léčitelství, tak kosmetice...

Popis

Bříza je rod asi 120 druhů listnatých stromů a keřů různého vzrůstu - od plazivých keřů v subarktické oblasti až po vysoké stromy mírného pásma. Kůra (borka) bývá v mládí hladká, u většiny druhů světlá až bělavá nebo bílá, u některých druhů i tmavá, hnědá až hnědočerná. Břízy kvetou v dubnu až v červnu. Plodit však začínají až v patnácti letech. Květenství jsou oddělené samčí a samičí jehnědy. Plody jsou okřídlené nažky s jedním semenem.

bříza-zakrslá-768x768

Obrázky: Vlevo bříza zakrslá, vpravo bříza papírovitá

bříza-papírovitá-510x510

Odpradávna je bříza přirovnávána ke štíhlé dívce v rozpuku mládí, s rozevlátými vlasy, plné života, síly a radosti.

Některé druhy břízy (např. bříza bělokorá, bříza bílá) mohou dorůstat výšky až 30 m, obvykle se štíhlým kmenem s průměrem pod 40 cm (obvod okolo 1 m). Bříza je poměrně dlouhověká, dožít se může až 150 let.

Výskyt břízy

Jedná se o rod mírného až subpolárního pásu severní polokoule, rozšířený především v eurasijské oblasti.

U nás se bříza vyskytuje velmi hojně až do nadmořské výšky 1000 m n. m. Roste ve světlejších lesích, na okrajích pasek, luk a pastvin. Protože je poměrně nenáročná na obsah živin v půdě a nevadí jí ani znečištěné ovzduší, bývá často pionýrským druhem při osidlování nově vzniklých stanovišť (například haldy po těžbě). Její nenáročnost je na druhou stranu nevýhodou, protože jako náletová dřevina může zabraňovat v růstu jiným stromům.

brezovy-les-2-768x480

Obr.: Březový háj

Charakteristika březového dřeva

Bříza je dřevina světlé barvy. Svojí kresbou nevýrazná, přesto působivá. Má lehce narůžovělý odstín s perleťovým nádechem. Ojediněle lze narazit na žilku pryskyřice. Březové dřevo se používá k výrobě překližky, kterou je proslavený především skandinávský nábytek. Použití břízy také často čerpá inspiraci z finské architektury. Hodí se do světlých interiérů.

březové-dřevo-768x768

Obr.: Březové dřevo

březová-překližka-768x512

Obr.: Březová překližka

Bříza v symbolice a mytologii

Bříza je symbol čistoty, světla a nového počátku. V mytologii bývá spojována se severskou Freyou, irskou Brigid a hinduistickou Sarasvatí. Spojení s novým počátkem souvisí s břízou jako symbolem jara. V severní Evropě se zapichovaly větvičky břízy na počátku zemědělského roku a při prvním vyhánění se dobytek šlehal březovými větvemi. Tak byly šlehány také mladé ženy. Je zároveň typickým stromem pro stavění májky. Nový počátek souvisí také s narozením a proto byla v severských zemích obětována placenta bohyni Freye jejím zakopáním pod břízu. Kolébka byla také vyřezávána z březového dřeva. Bříza (Beith) je také názvem pro první měsíc keltského stromového kalendáře.

bříza-kalendář-2

Obr.: Keltský měsíc Břízy (24.12.-20.1.)

beith-300x300

Obr.: Runové písmeno Beith

keltský-stromový-kalendář-510x510

Odpradávna je bříza přirovnávána ke štíhlé dívce v rozpuku mládí, s rozevlátými vlasy, plné života, síly a radosti.

Košťaty z břízy se jako symboly čistoty zametala posvátná místa. Z prutů břízy bělokoré se také sestávaly římské fasces. Březové metly se používaly v parních lázních. Patří také mezi písmena runové abecedy jako berkana.

výroba-březové-pomlázky-768x512

Obrázky: Vlevo bříza zakrslá, vpravo bříza papírovitá

saunovací-metlička-březová-510x340

Odpradávna je bříza přirovnávána ke štíhlé dívce v rozpuku mládí, s rozevlátými vlasy, plné života, síly a radosti.

březová-košŤata-510x510

Odpradávna je bříza přirovnávána ke štíhlé dívce v rozpuku mládí, s rozevlátými vlasy, plné života, síly a radosti.

Všestranné využití břízy

Z břízy nezůstane téměř nic nevyužito – od mízy až po kůru:

Březová kůra (= borka)

Borka s lýkem břízy jsou všestranně využitelné. V době kamenné se z březové kůry vyráběly boty a nádoby, oblečení z březového lýka. Nádoby takto dodnes dělají severoameričtí indiáni a Sibiřané. V nouzi se vnitřní část kůry jedla. Březová kůra odpuzuje vodu a dobře hoří i za vlhka. Březová kůra je společně s březovým dřevem surovinou na výrobu dehtu. Tato olejovitá kapalina se získává destilací a slouží na léčbu nejrůznějších kožních onemocnění.

Březová voda

Březová voda se získává na jaře navrtáním kmene stromu a díky obsaženému březovému cukru, xylitolu, má nasládlou chuť. Březová voda se dříve používala jako vlasové tonikum, zesvětluje, zlepšuje kvalitu a lesk. Březová voda také pomáhá proti revmatismu a údajně má omlazující účinky. V Rusku a severských zemích se nechává zkvasit a získává se tak březové víno. Pozor! Navrtávání stromů pro mízu je v ČR zakázané.

Březové listy

Březové listy sbírané na jaře hned po jejich rozvití jsou známé pro své léčivé účinky. Připravují se z nich nálevy, které zmírňují potíže při revmatismu, pročišťují ledviny a působí proti močovým kamenům. Zevně se používají jako dezinfekční prostředek a na čištění pleti.

Březové pupeny

Pupeny břízy se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny a pomáhají léčit záněty ledvin.

Březové proutí

Březové proutí se již odpradávna používalo k pletení košťat, košíků a výrobě dalších kuchyňských potřeb. Dodnes se z březových proutků pletou velikonoční pomlázky.

Březové dřevo

Březové dřevo je elastické, relativně měkké a jemně pórovité. Hodí se pro výrobu lyží, hraček a domácích zařízení. Je také oblíbeným dřevem palivovým a pro své dobré absorpční schopnosti se uplatní i ve zdravotnictví. Dříve se používalo v kolářství na výrobu ojí a loukotí, hojně bylo využíváno také v řezbářství a bednářství.

bříza-list-a-květ-510x287

Obr.: Březový list a pupen

březová-kůra-768x512

Obr.: Březová voda je známá svými léčivými účinky

CkwChq0UYAAWM2S

Obr.: Získávání březové vody

Další zajímavosti

Bříza je národní strom Ruska a New Hampshire

Podle břízy jsou pojmenované obce: Březová, nad Svitavou, Březinka, Březiny, Březina nebo Březinky

Víte, že …
se bříza doporučuje i při detoxikaci, dietách či hubnutí a nepřímo dokáže pozitivně ovlivnit i výskyt celulitidy?

Produkty z břízy na drevovoni.cz

Dětská houpačka

2499 2999 
Dětská dřevěná houpačka, vyrobená z více různých dřevin. Houpací kolébka slouží k rozvoji motorických schopností dítěte. Na výběr jsou 2 varianty:
  • přírodní - díky můžete Vaše dítě učit, že stromy se liší nejen navenek
  • barevná - veselé, příjemné a hravé barvy
 

Dřevěná Kávová lžička 100 ks

149 
Jednorázová dřevěná Kávová lžička je dlouhá 11 cm a široká 2,5 cm. Tloušťka lžičky je 2 mm. 100 ks v balení. Dřevěné příbory jsou ekologickou alternativou plastových jednorázových příborů. Na rozdíl od nich se v přírodě snadno rozloží.

Dřevěná párátka Slza 1500 ks

99 
Dřevěná párátka ve tvaru slzy, 1500 ks v balení. Párátka jsou vyrobena z březového dřeva.

Dřevěná Polévková lžíce 100 ks

199 
Jednorázová dřevěná Polévková lžíce je dlouhá 15,7 cm a široká 3.3 cm. Tloušťka lžíce je 2 mm. 100 ks v balení. Dřevěné příbory jsou ekologickou alternativou plastových jednorázových příborů. Na rozdíl od nich se v přírodě snadno rozloží.

Dřevěná vidlička 100 ks

199 
Jednorázová dřevěná vidlička je dlouhá 15 cm a široký 2,8 cm. Tloušťka vidličky je 2 mm. Vidlička má 4 zuby. 100 ks v balení. Dřevěné příbory jsou ekologickou alternativou plastových jednorázových příborů. Na rozdíl od nich se v přírodě snadno rozloží.

Dřevěná vidlička na hranolky 100 ks

59 
Jednorázová dřevěná vidilčka na hranolky je dlouhá 8,5 cm a široká 1,3 cm. Tloušťka vidličky je 2 mm. Vidlička má 2 zuby. 100 ks v balení. Dřevěné příbory jsou ekologickou alternativou plastových jednorázových příborů. Na rozdíl od nich se v přírodě snadno rozloží.

Dřevěné hodiny s římskými číslicemi

799 
Dřevěné nástěnné hodiny s římskými číslicemi. Vyrobeno v ČR. Značka MS Laser.

Dřevěné míchátko 100 ks

59 
Jednorázová dřevěné míchátko je dlouhé 14 cm a široké 0,5 cm. Tloušťka míchátka je 2 mm. 100 ks v balení. Dřevěné příbory jsou ekologickou alternativou plastových jednorázových příborů. Na rozdíl od nich se v přírodě snadno rozloží.

Dřevěný nůž 100 ks

199 
Jednorázový dřevěný nůž je dlouhý 16,5 cm a široký 2 cm. Tloušťka nože je 2 mm. Čepel je opatřená zoubky. 100 ks v balení. Dřevěné příbory jsou ekologickou alternativou plastových jednorázových příborů. Na rozdíl od nich se v přírodě snadno rozloží.

Hrkačka

999 1499 
Ručně vyrobená Hrkačka Velikonoční, nebo pro sportovní události. Velká nebo malá. Hrkačka je vyrobená z Břízy. Značka Dřevo voní.

Nechť Vám dřevo voní.

Související příspěvky