Česko, Evropa, Masivní dřevo, Materiály, Stromy a dřeviny

Kdy opadá listí z dubu?

Dub nikdy úplně neopadá. Část listí z dubů sice opadává už na konci podzimu, aby se zabránilo velkému odpařování vody přes zimu. Poslední lístky shazuje ale až na jaře, když už raší listy nové. Poprvé tak převezl sedlák Čupera samotného čerta v pohádce Až opadá listí z dubu od Jana Wericha...

Dub je stálezelený nebo opadavý listnatý strom, už na první pohled silný a majestátní. Není divu, že je jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších původních českých stromů. Jeho dřevo je oblíbené nejen pro svůj vzhled, ale i vlastnosti - stálost, odolnost a tvrdost. Plodem dubu je žalud, oblíbená pochoutka divoké zvěře, především prasat. Celý rod dubu má asi 600 druhů, u nás jsou nejběžnější dub letní a dub zimní.

Znáte pohádku "Až opadá listí z dubu" od J. Wericha ?

Dub byl odjakživa symbolem síly, dlouhověkosti a odolnosti. V náboženstvích je dub spojován s nejvyšším božstvem. Proto mu věnujeme více pozornosti než ostatním dřevinám. Nejdříve se zaměříme na fakta o dubu, ukážeme si, jak rozeznat dub letní od zimního a závěrem přidáme pár zajímavostí.

Obr.: Whiskey zraje v dubových sudech a tím získává typickou chuť a zlatavou barvu

Popis

Dub letní dorůstá výšky až 45 m a obvodu kmene až 10m. Roste sice velmi pomalu, zato je ale dlouhověký a může se dožít i 2000 let. Za nejstarší žijící dub České republiky je považovaný Žižkův dub v Náměšti, jehož věk dendrochronologická metoda určila na více než 1000 let. S obvodem kmene 1010 cm je zároveň i naším nejmohutnějším žijícím dubem letním. Maximální zaznamenané výšky v Čechách – 57 metrů – dosáhl dub u Mostu poražený roku 1905.

Dub zimní dosahuje výšky 20 – 40 m a obvodu kmene i přes 10 m. Tři obvodem nejmohutnější a patrně i nejstarší popsané duby zimní na našem území zanikly přičiněním člověka:

 • Albrechtický dub dosahoval obvodu 1236 cm a jeho stáří bylo odhadované na 800–1100 let. Zanikl po cíleném opakovaném zapálení roku 1993.
 • Ctiborův dub o obvodu 900 cm zanikl v roce 2009, jeho zánik uspíšilo podpálení dětmi ve 40. letech 20. století.
 • Tisíciletý dub v Ahníkově dosáhl obvodu 798 cm a zanikl z důvodu rozšíření hnědouhelného lomu Nástup – Tušimice. Nejmohutnější žijící památný dub zimní s obvodem 660 cm je v současnosti Czernínských dub v Sedlické oboře na Blatensku.

Obr.: Dub letní a zimní jsou si na první pohled velice podobné… (Vlevo dub letní, vpravo dub zimní)

Obr.: Dub zimní

Výskyt

Duby jsou rozšířeny především v mírných a subtropických oblastech severní polokoule, v Americe a Asii však zasahují i do tropů. V Česku je původních 7 druhů dubů.

Obr.: Výskyt dubu letního

Obr.: Výskyt dubu zimního

Použití dubového dřeva

Dřevo dubu je tvrdé, pevné, těžké a vyznačuje se vysokou trvanlivostí. Z původních dřevin nejlépe snáší změny vlhkosti a vlivy počasí, při dlouhodobém ponoření pod vodou zkamení, je odolné vůči škůdcům. Používá se k výrobě konstrukcí, obkladů, parket, panelů, sudů (především na víno a pivo), pražců, v námořním průmyslu a v dřívějších dobách i k výrobě hamrů, mlýnských kol, pilotů a trvanlivého nábytku.

Jak rozeznat dub letní od zimního ?

Asi nejlépe se od sebe rozliší podle žaludů, kdy dub letní má dlouhé stopky žaludů a dub zimní naopak žaludy přisedlé k větvičce. Liší se však i jeho listy nebo kůra.

Obr.: Žalud dubu letního

Obr.: Žalud dubu zimního

Věděli jste, že dub má “otrhané” listy od doby, kdy čert prohrál sázku se sedlákem Čuperou?

Obr.: List dubu letního

Obr.: List dubu zimního

Obr.: Kmen dubu letního

Obr.: Kmen dubu zimního

Léčivé účinky

Dubová kůra (sbírá se z mladých tenkých větví v dubnu) je důležitým léčebným prostředkem, obsahujícím hodně tříslovin a hořčin. Svým protizánětlivým účinkem (též zastavuje krvácení a průjem) se využívá při špatném trávení nebo zevně při hemeroidech, kožních zánětech, špatně se hojících ranách nebo proti potivosti nohou.

Na obrázku vidíte tzv. Andělský dub (Angel oak)

Zajímavosti o Dubu

 • V dubových sudech zraje Whiskey, čímž získává svoje aroma.
 • V Anglii po Dubu pojmenovali celý věk “Age of oak” (“věk dubu” 1500 až 1600 n.l.).
 • Kůra a listy dubu mají léčivé účinky.
 • Druidové, nazýváni “mudrci dubu” po kapsách nosili žaludy, protože věřili, že jim přináší štěstí, byl pro ně symbolem vyváženého života, plodnosti.
 • Od pradávna ztotožňován s nejvyššími božstvy (Slované ho zasvěcovali Perunovi, britské národy Perkunasovi a Perkonsovi, Germání Donarovi, severští Germání – Vikingové – Thorovi, Keltové Taranisovi, Řekové Diovi a Římané Jupiterovi).
 • Společně s uctíváním dubů se uctívaly i dubové háje.
 • V Dodóně, jedné z nejstarších řeckých věštíren, byl dubový háj zasvěcený Diovi.
 • Po dubu je pojmenovaná například Doubrava.
 • Květ dubu je symbolem příchodu léta.
 • Žaludy jsou oblíbenou pochoutkou divoké zvěře, především kanců.
 • Podle pověstí patří dub ke stromům, které nejvíce přitahují blesk, proto také jedno staré anglické přísloví varovalo lidi před jejich přítomností pod dubem v době bouře.
 • Sen o dubu prý naopak znamená štěstí.
 • Pokud je ve snu vidět dub s žaludy, značí to, že rodiče budou velmi pyšní na své potomky.

Produkty z Dubu na drevovoni.cz

Dub je pokladem ve světě dřeva. Jeho dřevo zlatavé barvy je žádané nejen pro svůj vzhled, ale i vlastnosti – tvrdost, stálost, houževnatost. Oproti ostatním dřevům má velice nahuštěné letokruhy, což značí jeho pomalý růst. Hodí se zejména do interiérů laděných do dubu nebo jemu podobných odstínů. Jeho cena na trhu stále roste.

Lžíce na boty Dub S

499 

Kratší verze dřevěné lžíce na boty, vyrobená z dřeviny Dub, s koženým poutkem k zavěšení. Lžíce na boty je dlouhá 25-35 cm, široká 3-5 cm (rukojeť - pata) tenká 3,5 mm a váží 50 g. Ručně vyrobeno v ČR z patentovaného materiálu Complig.

Nástěnné hodiny v obruči – bílé 50cm

3499 
Dřevěné hodiny ručně vyrobené z dubového dřeva v bílé kovové obruči. Po domluvě lze hodiny vyrobit přesně podle vašich představ. Díky ruční výrobě jde vždy o originální kus. Průměr: 50 cm Materiál: Dub a bílá kovová obruč Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Nástěnné hodiny v obruči – bílé 40cm

2999 
Dřevěné hodiny ručně vyrobené z dubového dřeva v bílé kovové obruči. Po domluvě lze hodiny vyrobit přesně podle vašich představ. Díky ruční výrobě jde vždy o originální kus. Průměr: 40 cm Materiál: Dub a bílá kovová obruč Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Nástěnné hodiny v obruči – bílé 30cm

2499 
Dřevěné hodiny ručně vyrobené z dubového dřeva v bílé kovové obruči. Po domluvě lze hodiny vyrobit přesně podle vašich představ. Díky ruční výrobě jde vždy o originální kus. Průměr: 30 cm Materiál: Dub a bílá kovová obruč Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Nástěnné hodiny v obruči – černé 50cm

3499 
Dřevěné hodiny ručně vyrobené z dubového dřeva v černé kovové obruči. Po domluvě lze hodiny vyrobit přesně podle vašich představ. Díky ruční výrobě jde vždy o originální kus. Průměr: 50 cm Materiál: Dub a černá kovová obruč Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Nástěnné hodiny v obruči – černé 40cm

2999 
Dřevěné hodiny ručně vyrobené z dubového dřeva v černé kovové obruči. Po domluvě lze hodiny vyrobit přesně podle vašich představ. Díky ruční výrobě jde vždy o originální kus. Průměr: 40 cm Materiál: Dub a černá kovová obruč Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Nástěnné hodiny v obruči – černé 30cm

2499 
Dřevěné hodiny ručně vyrobené z dubového dřeva v černé kovové obruči. Po domluvě lze hodiny vyrobit přesně podle vašich představ. Díky ruční výrobě jde vždy o originální kus. Průměr: 30 cm Materiál: Dub a černá kovová obruč Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní.

Nástěnné hodiny Černý dub 50 cm

3999 
Hodiny z dubového dřeva a černé epoxidové pryskyřice se stříbrnými ručičkami. Díky ruční výrobě jde vždy o originální kus. Na přání lze přizpůsobit Vašim představám. Průměr: 50 cm Materiál: Dub a černá pryskyřice Vyrobeno v ČR. Značka Dřevo voní

Barová stolička Mahagon

5262 
Barová stolička vyrobená z Mahagonu. Značka CzechShape. Vyrobeno v ČR. K dispozici pouze 1 ks za výprodejovou cenu.

Noční stolek Špalek Dub Šedá

4199 
Špalek z masivního dubu v šedém provedení. Co kus, to unikát. Vršek je obroušen do hladka. Vhodné použití jako stolička nebo noční stolek. Vhodné do minimalistických moderních interiérů, kterým dodá příjemný přírodní ráz. Ručně vyrobeno na Vysočině. Značka Dřevo voní. Rozměry: Průměr: 30-35 cm Výška: 56.5 cm Hmotnost: 21.5-36.5 kg  

Noční stolek Špalek Dub Černá

4199 
Špalek z masivního dubu v černém provedení. Co kus, to unikát. Vršek je obroušen do hladka. Vhodné použití jako stolička nebo noční stolek. Vhodné do minimalistických moderních interiérů, kterým dodá příjemný přírodní ráz. Ručně vyrobeno na Vysočině. Značka Dřevo voní. Rozměry: Průměr: 30-35 cm Výška: 56.5 cm Hmotnost: 21.5-36.5 kg  

Noční stolek Špalek Dub Přírodní

4199 
Špalek z masivního dubu v přírodním provedení. Co kus, to unikát. Vršek je obroušen do hladka. Vhodné použití jako stolička nebo noční stolek. Vhodné do minimalistických moderních interiérů, kterým dodá příjemný přírodní ráz. Ručně vyrobeno na Vysočině. Značka Dřevo voní. Rozměry: Průměr: 30-35 cm Výška: 56.5 cm Hmotnost: 21.5-36.5 kg  

Nechť Vám dřevo voní.

Související příspěvky