Každému z nás se v tento den vybaví polibek pod rozkvetlou třešní a lyricko-epická skladba Máj od Karla Hynka Máchy, ale pojďme si říci něco víc o tomto svátku, o tom, jak se vyvíjel, i o stromu, který se k němu váže.
Na obrázku: Zasnoubení si dávají svůj jarní polibek
...i když se úplně přesně neví, jak, proč, kdy a kde se tento svátek vzal.
Historie
Kořeny svátku zamilovaných nalezneme již ve starověkém Římě, kde se slavit svátek Floralia, jež byl zasvěcen bohyni jara a plodnosti Flóře. S příchodem křesťanství se tento svátek začínal blížit podobě, jakou známe dnes, i když se úplně přesně neví, jak, proč, kdy a kde se tento svátek vzal. Je možné, že byl odměnou chlapcům od dívek, kterým stavěli v noci na 1. máje před domem májku. Někteří se tak domnívají, že je tento svátek starý pouhých 100 let, jiní tvrdí, že se slaví již od středověku a tak je jen na nás, které verzi budeme věřit. Jisté ale je, že roku 1422 postavil chlapec Májku pro svou dívku a tím získal její ruku.
Na obrázku: Římský svátek Floralia zasvěcený bohyni Floře
Třešeň
Třešeň ptačí pochází z Asie, ale i tak je to jeden z nejrozšířenějších strom po celé Evropě. Je schopná se přizpůsobit různým klimatickým podmínkám. Má silné letorosty a typickou odlupčivou kůru. Jako ostatní ovocné stromy se i třešně její dřevo zbarví po plodu. Ať si možná nemyslíme, skrývá se v ní velký poklad. V lesnictví jde o často opomíjenou, ale velmi perspektivní plodinu, jelikož dokáže podstatně zvýšit ekonomický výnos a je zpevňujícím prvkem lesního porostu.
Na obrázku: Kvetoucí třešeň obecná
Symbolika
Kvetoucí strom symbolizuje příchod jara, lásku, růst a plodnost a tak ani třešeň není výjimkou. Ženě má zajistit krásu na rok dopředu, omládnout jí tělo i duši, snížit únavu a dát pozitivní energii. Skrývá v sobě energii ženy. A tak se říká, že žena, jež nebyla políbena na 1. máje, do roka uschne.
Na obrázku: Třešňový podnos s kůrou
Valentýn x První máj
V dnešní době se čím dál častěji slaví Valentýn, ale i tak si 1. máj svoji podobu drží i nadále. Možná proto, že je to přirozené propojení člověka s přírodou, akt lásky, jež vydá za tisíc slov. A jen čas ukáže, který svátek zvítězí či zda nastane rovnováha mezi nimi.
Na obrázku: Řím, původ svátku prvního máje