Kdo stojí na pozadí firmy Dřevo voní? Jsme to my, obyčejní lidé, které spojuje láska ke dřevu a zájem o přírodu. Byli bychom rádi, kdybyste i Vy nás trochu poznali a věděli od koho Vám přijdou výrobky z našeho eshopu. Dnes jsme vyzpovídali našeho soustružníka a tátu od rodiny Honzu, který vystupuje pod značkou BohemJan.
Ahoj Honzo, řekni nám něco o sobě. Jaký je tvůj background?
“Jmenuji se Honza a převážnou část života žiju v Praze. Pracovat se dřevem jsem začal relativně pozdě, až když mi bylo 26 let. Jsem soustružník dřeva – samouk. Základy jsem okoukal na youtube a dále je rozvíjel systémem pokus – omyl, takže cesta k mým dnešním schopnostem byla značně trnitá. Mám ženu a dva syny (1 a 4 roky), takže prakticky celý svůj čas dělím mezi rodinu a práci.”
›› Detail: BohemJan soustruží ořechové dřevo.
Co tě vedlo k práci se dřevem a kdy jsi se o tento obor začal zajímat?
“Řekl bych, že můj vztah ke dřevu se začal utvářet v době, kdy mi bylo asi tak šest let. Tou dobou jsem stále více víkendů a volných dní trávil u babičky na chatě. Začalo to vyřezáváním lodiček z kůry borovic, pak výrobou dřevěných nožů, mečů a stloukáním nejrůznějších projektů pomocí hřebíků. Pak přišla dlouhá přestávka během studentských let, ale touha něco vyrábět mě nikdy neopustila.
Před osmi lety jsme si s kamarádem pronajali prostor a začali z něj budovat dílnu. Ve volném čase jsme se scházeli, vymýšleli a realizovali různé projekty, nejen ze dřeva. Vzdělání v tomto ani žádném příbuzném oboru nemám, takže začátky byly z dnešního pohledu dost úsměvné, někdy až směšné. Pak jsem se v nějakém videu na internetu na první pohled zamiloval do soustruhu na dřevo. Neměli jsme dost peněz na nový stroj v rozměrech, jaké jsme si představovali, takže jsme našli přes inzerát starý soustruh a rozhodli se ho nechat opravit. Slouží bez problémů dodnes.
Kamarád se před třemi lety odstěhoval z Prahy i z dílny a já jsem se musel rozhodnout, jestli nájem za dílnu zvládnu utáhnout sám. Opustit dílnu se mi nechtělo, takže z toho vyplynulo začít soustružit naplno.”
Jaké jsou tvé cíle/vize? Jakou přinášíš do světa změnu, co děláš jinak; co bys rád, aby se lidi naučili, apod.?
“Vyrábím své produkty na více než sto let starém soustruhu, bez pomoci počítačem řízených strojů. Baví mě dělat věci „po staru“, ale zároveň jim dávat moderní vzhled. Takže spíš než o změnu jde o návrat do minulosti, myšleno v pozitivním smyslu. Soustružení je souhra zručnosti a kreativního myšlení a tato kombinace mi přináší uspokojení. Díky tomu mě má práce stále baví.
Tradice soustružení dřeva v naší zemi sice není tak velká jako v alpských zemích, Británii nebo Spojených státech, ale o to náročnější je ji udržet. Snad se dá říct, že k jejímu zachování nějakou formou také přispívám. A třeba jednou své znalosti a zkušenosti předám svým synům, pokud budou mít zájem.”
›› Dřevěný květináč s keramickou vložkou.
Co bys dělal, kdybys nepracoval se dřevem? Případně co je tvé zaměstnání, pokud to není primárně práce se dřevem?
“V tuto chvíli si nedovedu představit jinou práci. Takže těžko říct. Rád hraji na kytaru, docela dobře mluvím anglicky a mám ekonomické vzdělání, tak třeba něco z toho.”
Jaké jsou tvé oblíbené dřeviny?
“Mám rád samozřejmě všechny stromy a jejich dřevo. Co se týká soustružení, preferuji spíše tvrdší dřeva. Rád pracuji s dubem, ořešákem a ovocnými dřevinami. Kdybych měl ale vybrat jen jedno, byl by to pařený vlašský ořešák. To je dokonalý materiál.”
Kde je místo tvé dílny, jakou máš výbavu, schází ti něco?
“Všechny mé výrobky vznikají v malé dílně v Praze, Braníku. Naprosto nejvytíženější strojem je zde již zmiňovaný soustruh. K soustružení je potřeba mít ještě soustružnická dláta a další příslušenství, jako je bruska na dláta, sklíčidla, upínací hroty, na formátování dřeva pak různé pily. Při opracování zejména suchého dřeva vzniká velké množství prachu, takže je nutné tento prach odsávat a také si chránit dýchací cesty respirátorem. Práce v něm je dost nepohodlná, ale za ty roky jsem si už docela zvykl.”
››Ručně soustružené ořechové misky v polotovaru.
Jaký ze svých výrobků bys doporučil?
“Doporučuji samozřejmě všechny své výrobky. Kdybych si ale musel vybrat pouze jeden, zvolil bych Stolní Hodiny Kapka. Mám velice rád staré motorky, a právě ty, resp. tvar jejich předního světlometu, mě inspiroval k vytvoření tohoto výrobku.”
Proč jsi spojil síly s Dřevo voní? Proč, kdy a jak jsme se spojili, pakliže si na to pamatuješ; jaké máš pocity ze spolupráce a co bychom mohli zlepšit?
“S Michalem z Dřevo voní jsme se potkali na jedné prodejní akci v Praze. Dali jsme se do řeči a Michal mi řekl o svém začínajícím projektu. Nabídl mi spolupráci a rovnou si pořídil několik výrobků pro svůj tehdy začínající e-shop. Vyzařovalo z něj nadšení a energie a bylo znát, že ho mé výrobky opravdu zaujaly. Shodli jsme se na tom, že není důvod spolupráci nevyzkoušet. Ta trvá dodnes a doufám, že bude pokračovat i nadále. A jestli bych něco změnil? Asi nic zásadního, myslím si, že čas a praxe v tom, co děláme, nás automaticky posouvá dál, takže zlepšování probíhá tak nějak samo, automaticky.”
V jedné větě – chtěl bys něco vzkázat všem lidem?
“Přál bych si, aby co nejvíce lidi mělo možnost více se zajímat o to, co kupují, a co svými nákupy v důsledku ovlivňují, a aby cena nemusela být jejich hlavním rozhodovacím kritériem.”