Česko, Evropa, Masivní dřevo, Stromy a dřeviny

Boj vyhrála LÍPA

Lípa patřila mezi Slovany k nejoblíbenějším stromům, a tak není divu, že se stala naším národním stromem. Stejně tak oblíbený byl ale i dub. Zatímco lípa byla spojována s ženskými božstvy, dub zastupoval mužský prvek. Nicméně pomyslný souboj vyhrála právě lípa, a proto její listy najdeme jak na bankovkách, tak třeba i na prezidentské standartě.

Lípa velkolistá se za vhodných podmínek může dožít i 1 000 let.

Naši předci proto lípu považovali za symbol života a čistoty a věřili, že dokáže odehnat zlé duchy. Mnohdy byla vysazována při narození nového dítěte, či různé rody si na svém dvoru opečovávaly památnou lípu, s kterou spojovali svůj vlastní osud. Pokud tato lípa zemřela, znamenalo to pro celý rod neštěstí.

Lípa velkolistá se za vhodných podmínek může dožít i 1 000 let.
Lípa má ale i praktické přednosti. Její dřevo je lehké, měkké, a tak se dobře opracovává. Kromě nábytku se z ní vyrábí i hudební nástroje a umělecké předměty. Velmi užitečným je i lipový med, který se už po tisíce let používá jako lék na mnohé choroby. Ten se uchovává v sudech vyrobených také z lípy, protože si tak lépe drží svou vůni a chuť. Kromě toho má lípa díky své košaté koruně krásný vzhled a tak se vysazuje i jako okrasný strom.

Pohled do historie

Dub má ale také spoustu výhod, např. jeho dřevo je tvrdé a odolné, proč se tedy naši předci rozhodli právě pro lípu? Češi si ji zvolili za svůj národní strom na Všeslovanském sjezdu v roce 1848. V této době bylo české národní obrození v plném proudu, a proto Češi hledali různé symboly, skrze které by svůj národ posílili. Např. česká hymna byla uvedena jen o 14 let dříve, tj. v roce 1834. Volba lípy pak byla z velké části reakce na Frankfurtský sněm, který proběhl pár měsíců před Všeslovanském sjezdem a Němci si na něm zvolili jako svůj národní strom právě dub. Dub se tak stal ryze německým, a tudíž v očích mnoha Čechů ztratil svou popularitu.

›› Podložka Dřevo voní L ručně vyrobená v Česku. Dostupná v lipové, jasanové, dubové a ořechové variantě (na obrázku vidíte variantu Ořech).

A ačkoli je lípa pevně spjata s naší kulturou už stovky let, její zvolení za národní strom bylo do značné míry výsledkem politického boje. Možná, kdyby si Němci vybrali za svůj národní strom nějaký jiný, neměli bychom na bankovkách lipové listy, ale listy dubové.

Napichovátka ozdobná 100 / 150 ks

39 49 
Dřevěná ozdobná napichovátka vyrobená z lipového dřeva. V balení po 100 (délka napichovátka 95 mm) a 150 ks (délka napichovátka 75 mm).

Kuchyňský vál

699 849 
Prkénko je vyrobené z bukového dřeva, okolo pracovní plochy je vyfrézovaná drážka, která zabrání vytékání tekutin na pracovní desku. Je opatřeno otvorem pro snadné uchopení. Značka Dřevo voní Basic.

Špejle uzenářské hrocené

49 
Dřevěné uzenářské špejle s hrotem vyrobené z Lípy. Prodáváno po svazku cca 50 ks. Vyrobeno v ČR.

Špejle uzenářské

39 
Dřevěné uzenářské špejle bez hrotu vyrobené z Lípy. Prodáváno po svazku cca 50 ks. Vyrobeno v ČR.
Dřevo voní basic logo
Dřevo voní Miska Lípa 18,5 cm, 800 ml - náhled
Dřevo voní Dřevěná ručně soustružená miska Lípa - náhled 12 cm
Dřevo voní Miska Lípa 18,5 cm, 800 ml - náhled 16.5 cm
Dřevo voní Miska Lípa 18,5 cm, 800 ml 18.5 cm
Dřevo voní Miska Lípa velká - náhled 20.5 cm

Miska Lípa

249 549 
Malá dřevěná miska vyrobená z lipového dřeva. Na výběr ze 4 variant. Zvolte dle průměru: 12 / 16.5 / 18.5 / 20.5 cm nebo objemu: 350 / 600 / 800 / 950 ml. Vyrobeno v ČR.

Podložky Dřevo voní L (3+1)

1449 
Přírodní dřevěné Podložky Dřevo voní M (3+1 ZDARMA) jsou dostupné ve variantách Jasan / Ořech / Švestka / Třešeň. Podložky ve velikosti M jsou vhodné pod velké hrnce, pánve, pekáče, konvice a talíře. Podložky jsou naolejované a dohladka obroušené. Průměr podložek je 30 - 40 cm a výška 2,5 cm. Uprostřed vrchní strany vypálené logo Dřevo voní. Balení 4 kusů za cenu 3. Průměr: 30-40 cm Výška: 2.5 cm Počet kusů v balení: 4 ks Značka Dřevo voní. Vyrobeno ručně na Vysočině.

Podložka Dřevo voní L

449 
Přírodní dřevěná Podložka Dřevo voní L je dostupná ve variantách Jasan / Dub / Ořech / Lípa. Podložka ve velikosti L je vhodná pod velké hrnce, pánve, pekáče, konvice a talíře. Podložka je naolejovaná a dohladka obroušená. Průměr podložky je 30-40 cm a výška 2,5 cm. Uprostřed vrchní strany je vypálené logo Dřevo voní. Průměr: 30-40 cm Výška: 2.5 cm Značka Dřevo voní. Vyrobeno ručně na Vysočině.

Podtácek Dřevo voní M (5+1)

419 
Přírodní dřevěné podtácky Dřevo voní M (5+1 ZDARMA) jsou dostupné ve variantách Ořech / Jilm / Švestka / Lípa. Podtácky jsou vhodné pod krýgl nebo konvici s čajem, jsou naolejované a dohladka obroušené. Průměr podtácků je 10+ cm a výška 1 cm. Uprostřed je vypálené logo Dřevo voní. 6 ks v balení. Průměr: 10+ cm Výška: 1 cm Značka Dřevo voní. Ručně vyrobeno na Vysočině.

Podtácek Dřevo voní M

79 
Přírodní dřevěný Podtácek Dřevo voní M je dostupný ve variantách Ořech / Jilm / Švestka / Lípa. Podtácek je vhodný krýgl, většinu hrnků a sklenic nebo konvici s čajem. Podtácek je naolejovaný a dohladka obroušený. Průměr podtácku je 10+ cm a výška 1 cm. Uprostřed vrchní strany je vypálené logo Dřevo voní. Průměr: 10+ cm Výška: 1 cm Značka Dřevo voní. Ručně vyrobeno na Vysočině.

Nechť Vám dřevo voní.