Nezařazené

5 typů exotického dřeva, které si zamilujete

Všichni známe exotická dřeva jako mahagon či eben. Ačkoli si svou slávu zaslouží, nejsou zdaleka jediná, která si zaslouží pozornost. Proto jsme si pro vás připravili pět druhů dřeva, které patří mezi ty méně známé, ale svým vzhledem a svou kvalitou se vyrovnají i těm nejznámějším.

Zebrano

Zebrano (též zebrawood) bezpečně poznáte podle jeho střídajících se světlých a tmavých pruhů, díky nímž připomíná zebru. Dřevo jako takové je velmi tvrdé a těžké, proto často bývá používáno pro výrobu nábytku, ale třeba i násad na různé nástroje. Možná jste už někdy ve filmu zahlédli z něj vyrobenou pušku, ze zebrana se totiž vyrábí i těla zbraní, protože jim dodává exotický vzhled. Narazit na něj můžete i ve starých Mercedesech a Cadillacích.

›› Lžíce na boty zebrano je ručně vyrobena v ČR z patentovaného materiálu Complig.

Amaranth

Specifický vzhled má i amaranth, který pochází z Jižní a ze střední Ameriky. Jeho dřevo má šedofialovou barvu, při vystavení světlu ale postupem času tmavne a přechází do elegantních tmavších purpurových odstínů. Amaranth je díky svému unikátnímu vzhledu i díky svým skvělým vlastnostem velmi ceněn a patří mezi nejdražší dřeva. Využívá se na výrobu nábytku, podlah, ale i hudebních nástrojů.

Massaranduba

V Jižní Americe původně roste i massaranduba, které místní přezdívají „kulkové dřevo“, jelikož její dřevo je tak extrémně husté a tvrdé, že nedokáže plavat na vodní hladině, a proto se stejně jako kulka potopí. Čerstvé massarandubové dřevo je zbarveno do růžovočervených odstínů, přičemž postupně hnědne. Stejně jako všechna dřeva na tomto seznamu se využívá pro výrobu luxusního nábytku, nicméně vzhledem ke své tvrdosti se využívá i jako stavební materiál.

›› Přívěšek na klíče edge cihla vyrobený z velmi pevné exotické dřeviny Massaranduba..

Brazilský ořech

Všichni známe para ořechy, ale už málo kdo ví, z kterého stromu pochází. Brazilský ořech (též juvie ztepilá) je přitom krásný statný strom, jehož dřevo je neobyčejně odolné a tvrdé. Např. je téměř dvojnásobně tvrdší než dřevo českého dubu. Často ho proto vyhledávali námořníci na opravu svých lodí, případně bylo využíváno pro stavbu lodí zcela nových.

Wenge

Exotické dřevo wenge je známé zejména díky své velmi tmavé barvě, díky níž může být využit jako náhrada za známý eben. Kresba tohoto dřeva je opravdu nádherná: Tmavě hnědé pruhy protkávají černé žilky a světlejší hnědé pruhy, které ovšem jsou stále dostatečně tmavé, takže nepůsobí rušivě. Dřevo pak může časem zcela zčernat. Wenge se hodí na výrobu nábytku, podlah, ale i luxusních dřevěných výrobků jako třeba dřevěných šperků nebo i šachových desek.

›› Prkénko cihla je ručně je vyrobena z masivního jasanu a wenge.