Austrálie, Nezařazené, Stromy a dřeviny

Eukalyptus – žvýkačky, medvídek koala a fénix

Eukalyptus též známý pod jménem Blahovičník proslavily především žvýkačky a medvídci Koala, kteří se živí pouze jeho listy. Věděli jste ale, že některé druhy tohoto stromu potřebují k rozmnožování oheň?

Podobně jako bájný pták Fénix i stromy eukalyptu po shoření “povstanou” z popela. V tomto článku se zaměříme na to, jak se Eukalyptus proslavil, kde roste, k čemu se používá, uvedeme jeho nejznámější druhy, samozřejmě se podíváme, jak vypadá jeho dřevo a na závěr přidáme pár zajímavostí.

Eukalyptový les

Výskyt

Drtivá většina Blahovičkníků pochází z Austrálie, pouze několik druhů se vyskytuje na Nové Guineji a východních ostrovech jihovýchodní Asie. V Austrálii jsou dominantní dřevinou (Eukalyptové lesy zde pokrývají 92 000 000 hektarů, což odpovídá 3/4 australských lesů). Vlivem pěstování se rozšířily do tropů a subtropů téměř celého světa a jsou zde jednou z nejvysazovanějších dřevin.

Mapa výskytu Eukalyptu

Vzhled Eukalyptu – Kůra, květy a poupata, dřevo, plody a listy

Využití Eukalyptu

Jako první každého napadnou asi svěží eukalyptové žvýkačky a bonbony, které se vyrábí s použitím eukalyptového oleje. Ten se získává parní destilací z listů, které ho obsahují vysoké množství a eukalyptové stromy jsou díky němu vysoce hořlavé, při hoření mohou dokonce explodovat. Díky vysokému obsahu olejů je dřevo blahovičníku velice odolné proti povětrnostním vlivům – je ideální například pro výrobu plotů. Vysoký obsah olejů je také žádoucí při výrobě dřevěného uhlí.

Eukalyptus rychle roste a proto se z něj vyrábí i papír, celulóza nebo biopaliva. Ceněný je také eukalyptový med. A samozřejmě nesmíme zapomenout na krásné dřevo blahovičníku, ze kterého se vyrábí mimo jiné hudební nástroje a šperky.

Kde se vzaly Eukalyptové žvýkačky?

Žvýkačka obecně není vynález dnešní doby. Znali ji už například starověcí Řekové nebo Aztékové, kteří žvýkali pryskyřici pro svěží dech a při problémech se zažíváním. Nicméně žvýkačka, jak ji známe dnes, vznikla v 19. století v Americe. Tam se obchodník a vynálezce Thomas Adams Sr. dostal k velké dodávce čikle (gumy která vzniká vařením mízy Zapoty obecné) a hledal pro ni využití. Nejprve z ní ručně válel malé kuličky určené ke žvýkání, které prodával do místních lékáren. Ty byly původně bez příchuti a pro lepší chuť se při žvýkání opakovaně válely v práškovém cukru. Později Kanaďan William J. White zjistil, že s pomocí kukuřičného sirupu lze žvýkačce dodat jakoukoliv příchuť, a tak vznikla žvýkačka, jak ji známe dnes.

William Wrigley

Nesmíme opomenout ani Williama Wrigleyho, původně obchodníka s mýdlem, který žvýkačky rozdával jako dárek ke svým produktům. Zjistil však, že žvýkačky jsou oblíbenější než mýdlo, a zaměřil se proto na jejich výrobu a distribuci, což z něj udělalo jednoho z nejbohatších mužů tehdejší doby. Žvýkačky Wrigley se vyrábí a prodávají dodnes.

Staré žvýkačky

A takto se získává čikle

Míza stromu Manilkara Zapota, ze které se vařením vyrábí čikle

Obrázek: A již hotová čikle, kterou žvýkali už Aztékové nebo Májové

Co má společného s fénixem?

Některé druhy Eukalyptu jsou tak přizpůsobené požárům, že je přímo potřebují k rozmnožování.

Obrázky: Spálené stromy Eukalyptu obrážející po požáru

Zajímavosti

  • Stromy eukalyptu jsou díky vysokému obsahu olejů vysoce hořlavé, mohou dokonce explodovat.
  • Některé druhy potřebují k rozmnožování oheň, jejich semena jsou odolná proti ohni a ze starých stromů po jejich shoření vyraší nové výhonky.
  • Blahovičníky se řadí mezi nejvyšší stromy světa, aktuálně nejvyšší žijící strom eukalyptu měří 99.6 m, je pojmenovaný Centurion a roste v jižní Tasmánii. (pro srovnání: nejvyšší strom světa je kalifornská Sekvoj Vždyzelená, pojmenovaná Hyperion, měřící 115 m)
  • Eukalyptus má silné antiseptické, antivirové a protistafylokokové účinky a pomáhá při řadě zdravotních obtíží – snižuje horečku, tlumí bolest hlavy a krku, pomáhá při dýchacích potížích.
  • Listy Blahovičníku jsou jedinou potravou medvídků Koala.

A jako bonus pár fotek medvídků Koala…