Americký ořech je silný a kvalitní materiál, který se velmi snadno udržuje, a i přesto si dokáže po řadu let udržet svůj půvab – jde o nadčasový materiál. Díky své odolnosti byl v minulosti používán pro skladování zbraní a mimo jiné i výrobu luxusních rakví. Co dalšího byste o něm měli vědět?

Americký ořech - strom ořešák černý

Obr.: Ořešák černý neboli Americký ořech

Americký ořech - Miláček dřevařů

Americký ořech se díky svým vlastnostem, jako je obrovská odolnost a zároveň elegance zapsal mezi dřevaře jako „miláček“. Není divu, jelikož práce s touto dřevinou je opravdu radost. Dobře se opracovává a výsledky jsou bezkonkurenční. Tmavost dodává produktům z tohoto dřeva jakýsi nádech vyšší třídy a šmrnc. Podle statistiky, je americký ořech nejoblíbenější dřevinou pro interiér a zároveň cenově dostupnou, což ocení zejména zákazníci.

Americký ořech - špalek
Americký ořech - kůly

Obr.: Ukázka neopracovaného amerického ořechu.

Vzhled Amerického ořechu

Americký ořech je typický pro svou tmavou až purpurovou barvu jádra s častým žíháním zbarveným do běla až šeda.

americký ořech dřevo 3

Obr.: Americký ořech

Masivní fošny amerického ořechu

Obr.: Sušení dřeva amerického ořechu

Původ a výskyt Amerického ořechu

Ořešák černý pochází z východní části USA, odkud byl v 17. století dovezen do Evropy a občas pěstován v zámeckých zahradách. Na Moravě byl poprvé vysazen v roku 1803 v Lednici, v Čechách v roku 1835 v pražské Královské oboře. V současnosti nejmohutnější exemplář tohoto druhu v Česku roste v zámeckém parku v Kvasicích. V posledních letech se běžně vysazuje v parcích jako ozdobná dřevina. V našich podmínkách je odolný vůči mrazu.

Obr.: Mapa přirozeného výskytu Amerického ořechu

americký ořech plod

Obr.: Černý ořech

Věděli jste, že...

Domorodé kmeny odhalily léčivé schopnosti Amerického ořechu již před tisíci lety. Kůra, listy a plody měly blahodárné účinky na různé neduhy. Plody tohoto stromu se podle mytologie používaly jako léčivo dermatologických obtíží, odstranění příznaků horečky, onemocnění ledvin nebo dokonce i bolesti zubů. Hadí uštknutí vyřešila rozžvýkaná kůra tohoto stromu.

Americký ořech kůra

Obr.: Kůra Amerického ořechu

Americký ořech - listy a plody

Obr.: Plody a listy Amerického ořechu

Tmavá barva jádra Amerického ořechu se prý používala jako barvivo na vlasy a domorodci jej užívali jako „krytí“ před nepřáteli.

Indiáni nalíčení barvivem z amerického ořechu
Indiáni s malováním z amerického ořechu

Obr.: Američtí domorodci používající barvivo z jádra ořešáku černého.

Jednou z vlastností Amerického ořechu, o které lidé často nevědí je, že tento strom produkuje chemickou látku zvanou „Juglone“, která oxiduje v půdě a zabraňuje tomu, aby jiné rostliny mohly růst v jeho blízkosti. Doslova je otráví tímto „jedem“ a možná právě proto je potom samotný strom tak odolnou dřevinou, neboť si všechny živiny obsažené v půdě nechává pro sebe.

Produkty z Amerického ořechu na drevovoni.cz

Lžíce na boty Americký ořech

1.399  vč. DPH

Dřevěná lžíce na boty, vyrobená z dřeviny Americký ořech, s koženým poutkem k zavěšení. Lžíce na boty je dlouhá 60 cm, široká 3-5 cm (rukojeť – pata) tenká 3,5 mm a váží 100 g. Ručně vyrobeno v ČR z patentovaného materiálu Complig. Záruka 7 let.

Katalogové číslo: DV001001 Kategorie: , , Štítky: , ,
Čtěte více

UBRD Prkénko Madla

2.899  vč. DPH

To nejlepší maso, sýry ani domácí paštika na talíř nepatří. Předložte je vašim hostům raději na prkénku z amerického ořechu. Kontrastní madla z javoru se postarají o perfektní uchycení a následné položení na stůl. Poslední kapka šťávy vymazaná chlebem chutná přece ze dřeva vždycky o trošku líp.

• Slouží jako servírovací prkénko

• Prkénko je ošetřeno (3x máčeno) v oleji splňujícímu normu pro styk s potravinami

• Prkénko je dárkově baleno

Značka: UBRD, vyrobeno v ČR

Čtěte více

UBRD Bevel Set L

7.100  vč. DPH

Sada prkénka Vlajka L a Stojanu na nože uspěla na mezinárodní soutěži iF Design Award. Mezi více než 5500 produkty zde sada získala prestižní ocenění za design. Odborná porota se k sadě vyjádřila následovně: “U obou produktů dochází k rovnováze mezi estetikou a funkčností. Každý estetický prvek, každá linie a každý tvar vznikl z určitého důvodu. Tato sada může sloužit jako ikonický základ pro vaši novou kuchyň nebo naopak starší kuchyni dodat současný design.”

Čtěte více

UBRD Prkénko Nerez S

1.700  vč. DPH

Dřevo a ocel. Dokonalá kombinace, která potěší oko každého kuchaře. Nerezovým kovem jsme doplnili prkénko z amerického ořechu, aby bylo jasné, kdo je tady pánem porcování. Díky tvaru kovového rámu si můžete vždy prkénko uchopit podle vašich potřeb a servírovat před návštěvou ty nejlahodnější delikatesy bez doteku prstů na prkénku jako pravý elegán.

Katalogové číslo: UB001003 Kategorie: , , Štítky: , ,
Čtěte více

UBRD Prkénko Vlajka M

2.700  vč. DPH

Na tomto prkénku se nekrájí rohlíky na jednohubky. Tohle je masivní kus dřeva z amerického ořechu na opravdové kulinářské umění. Díky postranním výřezům ho vždy bez problémů zvednete k ochutnávce uleželých sýrů a neujede vám ani o milimetr, když budete krájet čerstvě upečené maso, které si žádá precizní řez.

• Slouží jako krájecí prkénko

• Prkénko je ošetřeno (3x máčeno) v oleji splňujícímu normu pro styk s potravinami

• Prkénko je dárkově baleno

Značka: UBRD, vyrobeno v ČR

Katalogové číslo: UB001001 Kategorie: , , Štítky: , ,
Čtěte více

Děkujeme za pozornost a

Nechť Vám dřevo voní.

Upozorníme Vás, jakmile naskladníme Kdo si počká, ten se dočká! Stačí vložit Váš email a budete první, kdo dostane zprávu o naskladnění tohoto výrobku :)
Email Vaši emailovou adresu nesdílíme s žádnou třetí stranou.